İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, basın mensuplarına yaptığı konuşmada, Kızılkeçili ile Ovacık mahalleleri arasındaki Lütuflar bölgesindeki ormanlık alanda başlayan yangının dün akşam geç vakitlerde kontrol altına alındığını haber verdi.

Yangından sonra bölgede soğutma çalışmalarına başladığını söyleyen Aybal, konuşmasına şöyle devam etti: "Salı günü meydana gelen ve yaklaşık 500 hektar alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangına 150 ekibimiz müdahale etti. 9 helikopterle 4 uçağın da katıldığı çalışmalarda bine yakın söndürme işçisi, teknik eleman ve muhafaza memuru çalıştı. Büyükşehir, çevre belediyeler ve diğer kurumlardan da itfaiye ve iş makinesi yardımı aldık. Hava iyiye gidiyor ama sigara dumanı kadar duman kalmayana kadar çalışmalarımız sürecek."

Bölgede öncelikle enkaz kaldırma faaliyetlerini başlatacaklarını söyleyen Aybal, ağaçlandırma ve gençleştirmeye yönelik hazırlıkları Şubat 2018'e kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Söndürme çalışmaları esnasında hiçbir yaralanmanın olmadığını söyleyen Aybal, "Şu anda ne köylümüzde ne de çalışanlarımızda bir yaralanma mevcut değil. Ufak tefek dumandan zehirlenme durumlarına da olay yerindeki ambulanslarla müdahale edildi." dedi.