HDP parti sözcüsü Osman Baydemir verdiği demeçte hızını alamayıp saçmaladı, ve kendi yaptıklarınıReis-i Cumhur'a mal ederek "Ey Erdoğan, git Demirtaş'tan özür dile. Gör bak bu kötü gidişat bir hayra dönüşebilir, bir çıkış yolu olabilir. Hatada, kinde, savaşta ısrar etme." ifadelerine yer verdi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Diyarbakır'da merkez Kayapınar İlçesi'nde yer alan Ekin Ceren Parkı'nda 6 günden bu yana süren ve halk tarafından desteklenmeyen sözde ''Vicdan ve Adalet Nöbeti''nin günlük basın toplantısında konuştu.

'BARIŞIN' EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ ÖCALAN'MIŞ'

"Siz OHAL'igetireceksiniz, KHK'larla insanların ekmeğine el koyacaksınız, barış ve müzakere masasını yıkacaksınız, ölümle, çatışmayla, kanla yeni bir iktidar yaratacaksınız, barışın en büyük aktörlerinden birisi olan Sayın Öcalan üzerine tecrid uygulacaksınız, savaşın faturasını HDP'ye çıkarmaya kalkacaksınız. Biz buna itiraz etmeyi sürdüreceğiz."

ERDOĞAN'A ''DEMİRTAŞ'TAN ÖZÜR DİLE'' ÇAĞRISI

Basın toplantısında reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a küstah bir şekilde çağrıda bulunan Baydemir, sözlerine şöyle devam etti:

''Faşizmi Erdoğan ve hükümeti icat etmedi ve onunla başlamadı. Faşizme karşı direniş ve mücadele de bizimle başlamadı. Faşizm ve faşizme karşı duruş, direniş kavramları insanlık tarihi kadar köklüdür. Faşizm, kadercilikle aşılamaz, mücüdeleyle aşılır. İşte onun için durmayacağız, faşizmi durduracağız. Mutlaka kazanacağız. Faşizm mutlaka yenilecek. Ey Erdoğan, çık Demirtaş'tan özür dile. Gör bak bu kötü gidişat bir hayra evrilebilir, bir çıkış yolu bulunabilir. Yanlışta, kinde, savaşta ısrar etme. Çünkü bunun kazanını olmayacak.''