Batman'ın Sason ilçesinde Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Heybeli köyü yakınında ilk kez açılan kuyuda, yerin yaklaşık bin 300 metre altında petrol bulundu.

KALİTELİ PETROL TABAKASINA RASTLANDI

Sason ilçesine bağlı Heybeli köyü çevresinde 2 ay önce ilk kez çalışma başlatan TP Batman Bölge Müdürlüğü, 'Herent-2' ismi verilen kuyuda petrol bulundu. Türkiye Petrolleri'nin sahası olarak bilinen ve TPIC'in sondaj çalışmalarını üstlendiği kuyuda, yerin yaklaşık olarak 1300 metre derinliğinde kaliteli petrol tabakasına rastlandığı ifade edildi. Bölgede petrol gravitesi ile üretim kapasitesini araştırıldığı ifade edildi.

GÜNLÜK ÜRETİM 27 BİN VARİLİN ÜSTÜNE ÇIKTI

Diğer yandan, TP Batman Bölge Müdürlüğü bölgedeki petrol üretim hacminin artarak, sahalardaki günlük üretimin 27 bin varili aştığını ifade etti.

TP TARİHİ

1963 senesinde temel kuruluşu TPAO’nun Türkiye Petrolleri markasıyla kurduğu akaryakıt istasyonları, 16 Şubat 2006 yılında TPIC’in alt kuruluşu olarak TP Petrol Dağıtım LTD. ŞTİ ismi altında kurulmuş; 15 Ocak 2007’de ise akaryakıt pazarlama çalışmalarına başladı. 2009 yılından itibaren TP Petrol Dağıtım A.Ş. olarak çalışmalarını sürdürürken Türkiye Petrolleri, 2012 senesinde akaryakıt satışlarında en büyük işlem hacime sahip ve sektöre önderlik eden şirketlerden biri olmuştur.

Nisan 2017 yılında ise Zülfikarlar Holding’e bağlı akaryakıt dağıtım şirketi Turkuaz Petrol, Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.’nin yönetimini devralmıştır. Bu ortaklaşmadan sonra firma yaklaşık 211.600 m3 motorin, 9.700 m3 benzin depolama hacmiyle toplamda 8 dolum tesisi ve 700’ü aşkın benzin istasyonu ile misafirlerine hizmet vermektedir. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.