Batman'da 20 sene önce üç aile arasında çıkan kavga neticesinde başlayan kan davası, Zilan Şeyhi Selman Bağdu ve kanaat önderlerinin çabaları sonucunda barışla neticelendi.

BARIŞ YEMEĞİNE 2 BİN KİŞİ KATILDI

Beşiri ilçesine bağlı Örmegöze köyündeki Şeyh Halit Türbesi'nde yapılan ve Şeyh Salmen Bağdu'nun ev sahipliği yaptığı barış yemeğine 2 bin vatandaş katıldı. Batman'da 20 sene önce olan ve bir kişinin yaşamını yitirdiği kavganın ardından Tanrıseven, Güçin ve İzgi aileleri arasında başlayan kan davası, kanaat önderlerinin araya girmesiyle barışla neticelendi.

400 KİLO ET, 150 KİLO PİRİNÇ VE BULGUR

Zilan Şeyhi Selman Bağdu ile kanaat önderleri Şeyh Hüseyin Geylani, Abdurrahman Aydiş ve İbrahim Direk'in girişimleri neticesinde kan davalı aileler arasında barış tesis edildi. Ailelerin barıştırılması sebebiyle Beşiri ilçesine bağlı Örmegöze köyündeki Şeyh Halit Türbesi'nde barış yemeği yapıldı. Barış yemeğine Batman ve Beşiri ilçelerinin yanı sıra İkiztepe ve Diktepe köylerinden yaklaşık 2 bin insan katıldı. Duaların okunması ve tarafların el sıkışması ile tamamlanan barış yemeğinde, 400 kilo et ile 150 kilo bulgur ve pirinç kullanılarak yapılan yemekler davetlilere sunuldu.

8-9 AYDIR AİLELERLE DİYALOG HALİNDEYDİK

Şeyh Halit Türbesi'ndeki barış yemeğine ev sahipliği yapan Zilan Şeyhi Selman Bağdu, barış ve huzurun sağlanması için adım attıklarını söyleyerek, "Sağduyulu davranan taraflara çok teşekkür ediyorum. Huzurun sağlanması için gerekli adımı attık ve aileleri bir araya getirdik. Yöremizin hassasiyetleri var. 8-9 aydır bu ailelerle görüşme halindeydik. Bundan böyle güzellik olması, ailelerin sevgilerinin artması için çalışıyoruz"dedi. 20 senelik kan davasının sonrasında barışan aileler, aralarındaki barışı sağlayan Zilan Şeyhi Selman Bağdu ile kanaat önderleri Şeyh Hüseyin Geylani, Abdurrahman Aydiş ve İbrahim Direk'e teşekkür etti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.