Türkiye'de başörtüsü mücadelesinin öncülerinden birisi olarak kabul edilen ilk başörtülü eczacı Fevziye Nuroğlu, hayatını kaybetti. Nuroğlu'nun cenaze namazı, bugün ikindi namazına müteakiben Fatih Camii'nde kılınacak.

BAŞÖRTÜSÜ MÜCADELESİNİN ÖNCÜLERİNDENDİ


Türkiye'de başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden birisi olan, Şefkat Vakfı Kurucusu Eczacı Fevziye Nuroğlu, İstanbul'da hayatını kaybetti. Eczacılık Fakültesinin ilk başörtülü talebesi, Milli Türk Talebe Birliği'nin kız liderlerinden Nuroğlu'nun cenaze namazı, bugün ikindi namazına müteakiben Fatih Camii'nde kılınacak.

GERÇEK BİR DAVA İNSANI

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, resmi Twitter hesabından merhum Nuroğlu için açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, "Gerçek bir dava insanı, örnek bir Müslüman, öncü bir mücadeleci Fevziye Nuroğlu Ablamız Rabb'ine kavuşmuştur" dedi.

Ülkemiz her dönem başörtüsü krizi yaşamıştır. Yeri gelmiş başörtülü bacılarımız okullara, mahkemelere, hastanelere, kamu binalarına alınmamış ve hep dışlanmıştır. İşte bu durumun yıkılmasının öncülerindendir Fevziye Nuroğlu. Kimse çalışma hayatında başörtüsünü takamıyorken, o okuluna işine başörtüsüyle gitmiş ve herkesin rahatça gidebilmesi için çok büyük mücadeleler vermiştir.

Niyahet 2002'den sonra yasakların ortadan kalkması ile başörtülü vatandaşlarımız her kuruma her kuruluşa rahatlıkla başörtüleriyle girebilmişlerdir