Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da toplu açılış ve temel atma töreninde konuştu. Başkanlık sistemi tartışmaları sürerken konuyla ilgili konuşmayan Erdoğan, ilk kez başkanlıkla ilgili açıklama yaptı.

ERDOĞAN İLK KEZ KONUŞTU

Erdoğan "Milletim 'başkanlık sistemi' diyor. Ben de diyorum ki siyasi partilerimize, gelin millete götürelim. Milletim bu işe evet diyorsa adım atalım. İstiyorum ki patinaj yapmayalım hızla yola devam edelim." dedi.

"MİLLETİM 'BAŞKANLIK SİSTEMİ' DİYOR"

Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Fiili bir durumla karşı karşıyayız. Bu durumun zemini 2007 yılında cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesini öngören anayasa değişikliği ile oluşturulmuştur. Şimdi milletim ne diyor? Yapılan kamuoyu araştırmalarına baktığımızda milletim 'başkanlık sistemi' diyor. Milletim diyor.

Ben de diyorum ki parlamentodaki siyasi partilerimize, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi?' Milletin. Gelin millete götürelim. Eğer milletim bu işe 'evet' diyorsa 'hayırlı olsun' diyelim ve başkanlık sistemine adımı atalım. Siyaset kurumunun yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda inisiyatif alması partilerimizi zayıflatmaz, tam tersine güç kazandırır."