20 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18°
  • Izmir 24°
İmsak 03:50
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:23
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Başkan’dan Sanayide Proje Müjdesi!

Küçük ölçekli sanayi ve organize sanayi bölgeleri haricinde yeni bir sanayi yerleşim modeli uygulamaya konabilir.

Başkan’dan Sanayide Proje Müjdesi!

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 3 senedir hakkında çalışmalar yürütülen ve nihayete kavuşturulan “orta ölçekli sanayi siteleri” adlı projenin detaylarını paylaştı.

TOSİ ismi verilen proje kapsamında kurulması planlanan orta ölçekli sanayi siteleri hakkında bilgi veren Başkan, küçük ölçekli sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri haricinde orta ölçekli sanayi bölgelerinin inşa edilmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin %99’unun KOBİ’lerden oluştuğunu ifade eden Başkan, sunulan teşvik programlarının iyi olduğunu ancak mekan darlığı sebebiyle bu teşviklerden yararlanılamadığını dile getirdi. İşçilerin çalışacağı alan, makinaların yerleştirilebileceği yerler açısından sıkıntı yaşandığının altını çizdi.

KREŞ, OKUL VE TOKİ EVLERİ İÇERECEK

Önerecekleri modelin genişlemeye açık bir nitelik taşıdığını dile getiren Başkan, site içerisinde meslek lisesi inşa edilmesini de öngördüklerini dile getirdi. Ayrıca çocuklar için kreşin de olacağını ifade eden Başkan, öğle tatillerinde spor yapmaya elverişli alanların da bulunacağını dillendirdi. Toplu Sanayi Sitesi anlamına gelen TOSİ içerisinde, TOKİ konutlarına benzer yerleşim yerlerinin bulunması amaçlanıyor.

Başkan ayrıca, 500 metrekare olan bir dükkanın halihazırdaki fiyatının 330 bin lira civarında olduğunu ifade etti. Küçük esnafların 10 sene boyunca bu miktarı ödemeleri durumunda kolaylıkla makine yatırımı yapabileceklerini, istihdam sunabileceklerini dile getirdi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri