Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK Toplantısı'nda çok kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı sonrası dizayn çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, "Filistin'den Suriye'ye Yemen'e kadar yaşanan olayların arkasında büyük savaşın ardından yapılan dizayn vardır. Bugün milyonlar aç, açık yaşıyorsa, bunun sorumlusunu farklı yerlerde aramaya gerek yok. Sorumlusu biziz, yani Müslümanlar," dedi. Erdoğan, İSEDAK'a yerli para ile ticaret çağrısında bulunarak, "İSEDAK'a üye ülkeler olarak ticaretimizi ne kadar çok artırırsak o kadar güçlü oluruz. Yerli ve milli paramızı kullanmaktan başka çaremiz yok. Aksi takdirde döviz kuru altında ezilmeye devam edeceğiz' açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

KRİZİ BAŞKALARI DEĞİL BİZ YOLUNA KOYACAĞIZ

Suriye'deki krizi başkaları değil, biz hal yoluna koyacağız. Vatandaşlarımızın Kudüs'ü ziyaretlerini teşvik ederek, işgalcilerin Kudüs'ün ateşini söndürmesine önce biz engel olacağız. İslam'ın kadim şehirlerinin yok edilmesine önce biz itiraz edeceğiz. Proje örgütlerle geleceğimizin karartılmasına biz hayır diyeceğiz. Savaşın ve zulmün yerlerinden ettiği Suriyelilere önce biz sahip çıkacağız.

BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK

FETÖ, PKK, Boko Haram gibi örgütlerle geleceğimizin karartılmasına önce biz hayır diyeceğiz. Savaşın evlerinden ettiği Suriyeli mültecilere biz sahip çıkacağız. Yargısız infazlara, vahşi cinayetlere biz itiraz edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun adaletsizliğe önce biz sesimizi çıkaracağız. Komşuluk hukukumuzu önce biz gözeteceğiz. Kardeşliğimizin zedelenmesine, etnik, mezhebi fay hatları üzerinden kan dökülmesine önce biz müsaade etmeyeceğiz.

Yerli ve milli paramızı kullanmaktan başka çıkış yolu yok. Aksi durumda döviz kuru altında ezileceğiz. ABD yönetiminin gümrük vergilerini yükseltmesi dünya ticaretinde korumacı eğilimleri yükseltti. Gümrüklerimizdeki altyapıları modernleştirmemiz, gümrük işlemlerini basitleştirmemiz lazım.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın...