İkinci 100 Günlük Eylem Planı açıklayan Başkan Erdoğan, 'Devlet hastanesinde, üniversitede gidip de, mahalledeki caddedeki marketten sağlık malzemeleri satın almayacağız. Her şey sağlık markette bulunmakta. Bakanımız da burada yanlışı yapanların canını yakarız.’’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda bir takım açıklamalar yaptı. Konuşmasında bakanlıkların yürüttüğü çalışmalara tek tek değinen Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'nın çalışmaları hakkında, "Sağlık Bakanlığımız ile anne ölüm oranının düşürüldü. Sağlık market uygulamasını gerçekleştirdik. Devlet hastanesi, üniversite, mahalle ve caddedeki marketlerden sağlık malzemeleri satın almayacağız. Her şey sağlık markette... " dedi.

Erdoğan konuşması şu ifadelerle devam etti:

YANLIŞ YAPAN OLURSA CANINI YAKARIZ

Bakanımızda burada yanlış yapanların canını yakarız. Şahsen şahit olduğum için özellikle bu adımı attık. Önemli bir hastane... Hasta şunu söyledi; Cumhurbaşkanım şunu görüyor musun büyük bir marketin torbası, bunun içinde saf malzemeleri var hastane sağlayamadı. Oğlumu gönderdim aldık... Yahu bize bu yakışır mı? Biz sağlıkta tarihte görülmemiş adımlar attık. Nereden nerelere geldik... Denizleri geçiyoruz ama derede boğuluyoruz.

30 OBEZİTE MERKEZİ

Evde sağlık hizmeti... Ülkemizin tarihinde var mı? Hasta sayısını yüzde 20 yükseltip 1,2 milyona çıkardık. Türkiye'yi sağlık turizmde önder yapacak sağlık turizmi anonim şirketini kurduk. İkinci 100 günlük eylem planı çerçevesinde, obezite ile mücadele için 30 obezite merkezi açacağız.

KOBİ'LERE DESTEK

Yerli ve milli üretim için ileri teknoloji sektörlerinde girişimcilere 165 milyon liralık destek veriliyor. Ar-Ge merkezlerinin sayısını yüzde 10, tasarım merkezlerinin sayısını yüzde 8 yükselttik. Yerli ve milli üretim için KOBİ'lere 274 milyon liralık destek sağlıyoruz.