Başbakan Binali Yıldırım'ın yakın dönemde pozisyon belirlemesi gereken önemli konular olacak. Binali Yıldırım'ın öncelikleri arasında terörle mücadele ve ekonomik öncelikler ilk sırada.İşte Yıldırım'ı bekleyen 5 acil başlık...

TERÖR: Belirgin bir litika değişikliği beklenmiyor. Özellikle yerleşim yerlerindeki PKK'lıların temizlenmesi konusunda "sivilleri boşalt ve mücadele et" taktiğinin devam edeceği belirtiliyor. Yıldırım'ın, TSK'nın üst yönetimiyle rahat ilişkiler kurduğu biliniyor.

EKONOMİ: Binali Yıldırım'ın ‘karma ekonomi kadrosu' kurması ve ekonomik kurullarda başkanlığı kendisinin üstlenmesi, bu alanda yeni adımlar atılması beklentisini arttırdı.

YENİ ANAYASA: Yıldırım'ın inisiyatifi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla birlikte çalışan Anayasa Yazım Komisyonu'na bırakacağı ve tam başkanlık çalışmalarını destekleyeceği belirtiliyor.

ALEVİ AÇILIMI: Alevi açılımı, AK Parti hükümetinin 6 yıldır gündeminde. Aralıklarla Alevi dernek ve birliklerinin temsilcileriyle bir araya gelinmesine rağmen sorun, Alevilerin Diyanet'ten temsil edilmeleri ve cemevlerinin statüsünde kilitlendi. Yıldırım'ın Alevi temsilcileriyle yakın ilişkide olduğu, adım atılmasını sağlayacağı belirtiliyor.

AB ÜYELİĞİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'ye yönelik sert açıklamalarıyla gerilen ilişkiler, sonraki açıklamalarla biraz yumuşatıldı. Eğer kriz çözülmezse vize serbestisinde ilerleme kaydetmek zorlaşacak.