Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber, A Haber, CNN Türk, Habertürk, NTV ortak yayınında gündemde olan konular hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Başbakan Yıldırım, konuşmasında Kuzey Irak’ta olama sürecine giren referandum ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

KIRMIZI HALIYA CEVAP

Binali Yıldırım, CHP tarafından iddia edilen ‘AK Parti Barzani'ye kırmızı halı serdi.’ eleştirisine yanıt olarak, ‘bu uygulamalar bizim keyfi olarak gerçekleştirdiğimiz uygulamalar değildir. Federal yönetimlerin anayasadan aldığı haklar ile yapılan uygulamalardır. Günlük siyaset uğruna ortaya atılan şeyler bunlar. Düşmanlık ederek bir sonuca ulaşamazsınız ama yanlış bir duruma cevap verecek bir konumdayız. Bundan sonra Barzani Anayasa'da tanımlanan muameleyi bizden göremeyecek. Artık bizim muhatabımız Bağdat. Bundan sonraki adımlarda Irak Merkezi Yönetimi doğrudan muhatap olarak adım atacağız.’ açıklamasını yaptı.

EKONOMİK, SİYASİ VE ASKERİ ÇALIŞMALAR OLACAK

Başbakan, konuşmasında, ‘Türkiye elini kolunu bağlayıp bekleyecek değil. İkazlarımızın dışında MGK ve Bakanlar Kurulu'nda ve en son da TBMM'de tezkere oylaması ile atılacak adımlara esas olacak kararlarımızı verdik. Kararlarımız 3 grupta ele alınacak: Ekonomik, siyasi ve askeri boyutta çalışmalarımız olacak.’ dedi.