Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada Barzani Yönetimi’nin onca tehdide ve karşı çıkmalara rağmen ısrarla gerçekleştirmek için hazırlandığı referanduma yönelik çarpıcı ifadeler kullandı.

Başbakan Yıldırım, ‘Bağımsızlık referandumu ulusal güvenlik konularımızdandır. Bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağız’ diyerek, ‘Yapılması düşünülen referandum bölgedeki Kürt kardeşlerimiz için hayırlı sonuçlar doğurmayacaktır. Demografik yapısı türlü çalışmalarla değiştirilmeye uğraşılan Kerkük, aslen yüzde 74’ü Türkmenlerden oluşan bir yerdir. Bundan dolayı yapısı değiştirilmeye çalışılan referandum doğru kişilerle atılan bir adım değildir. Söz konusu referanduma nerden bakılırsa bakılsın Kuzey Irak yönetiminin bu çabadan vazgeçmesi en doğrusu olacaktır.’ açıklamasını yaptı.

BAŞBAKAN KUZEY IRAK İÇİN GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADI

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde dün kuvvet komutanlarıyla ikili görüşmeler yapmıştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani'nin 25 Eylül tarihinde bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğini söylemesinden sonra Ankara’nın gündemide bu konuda iyice geriliyor.

MGK ÖNCESİ GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 Eylül tarihinde yapacaklarını ifade ettiği MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan önce Başbakan Binali Yıldırım kuvvet komutanlarıyla birlikte ikili görüşmeler yaptı.

KUZEY IRAK KONUSU

Yıldırım’ın Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı'yla görüştüğü bire bir toplantılarda ele alınan konuların büyük kısmı Kuzey Irak meselesi oldu.