16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 28°
  • Izmir 31°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.017
Dolar5,7134
Euro6,413
Altın258,94

Başbakan'dan Çipras'a Ayar!

Başbakan Binali Yıldırım, Atina'da Yunan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Başbakan'dan Çipras'a Ayar!


BİNALİ YILDIRIM İLE ALEKSİS ÇİPRAS'IN GÖRÜŞMESİNDEN SATIR BAŞLARI

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları:

"Türkiye ile Yunanistan olarak ortak bir coğrafyayı paylaşmaktayız. Coğrafyada yer almak kaderdir. O sebepten fikir ayrılığı yaşadığımız konulardan ziyade anlaştığımız konuları öncelikli olarak görüşerek iki ülke arasındaki ilişkileri ileri taşımak, ekonomi, yatırım ve turizm olarak yeni kapsamlar kazandırmak çok daha yararlı olacaktır. Meseleleri gözardı edemeyiz. Problemleri çözüme kavuşturmanın yolu kazan kazan ilkesine göre olmalı. İki komşuya yaraşır bir şekilde aramızdaki sorunları konuşmalı ve çözüme kavuşturmalıyız." diyerek açıklamalarda bulundu.

Yunan Başbakan Çipras'ın beyanları ise:

Ege Denizi'nde son zamanda yaşanan meselelere değinen Çipras, "Ege, bölgede bir denge denizi olmalı. Bunun adına istençli bir tavır takınmak gerekmekte. Sayın Başbakan ile önümüzdeki zamanda irtibat halinde olmakta karar kıldık. Problemleri meydana gelmeden  önleme hakkında anlaşmaya vardık." yönünde oldu.

YUNANİSTAN'A KAÇAN FETÖ'CÜ ASKERLERİN İADESİ KONUSU

İki liderin yapmış olduğu açıklamalardan sonra soru cevap kısmına geçildi. Çipras, hain FETÖ firarilerinin iade talebinin reddedilmesi ile alakalı soruya şu cevabı verdi:

"Bildiğiniz gibi Yunanistan'da adaletle yönetim arasında büyük bir ayrım mevcut. Biz mahkeme kararlarını kabul etsek de etmesek de saygı göstermek mecburiyetindeyiz. Yunan yargısı bir karar verdi ve saygı göstermek zorundayız. İltica başvurusu süreci henüz tamamlanmadı."

DARBECİLER İLİŞKİLERE DARBE VURMASIN

Başbakanımız Binali Yıldırım ise Çipras'ın bu yanıtı üzerine şu cevabı verdi:

"Darbecilerin iadesini arzu ettiklerini" söyleyen Yıldırım ise, "Yargı ile idarenin işleri her ülkede ayrıdır. Biz de bunu söylüyoruz. Fakat Türkiye hakikaten zor günler geçirdi. Unutmayalım ki darbeciler, hukukun verdiği karara tabii ki saygılıyız ama istiyoruz ki darbeciler Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" diye konuştu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri