Başbakan Binali Yıldırım, Söğüt Belediyesi tören alanında yapılan 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nde bir konuşma yaptı.

Kayı Boyu'nun bir evladı olduğunu, Erzincan'ın Kayı köyündeki komşularından selam getirdiğini aktaran Yıldırım, Söğüt'te "Alperenler Serdarı" Ertuğrul Gazi'nin manevi huzurunda, tarihin en önemli olayından birini anmak için bir araya geldiklerini ifade etti.

"GÖNÜL BAĞLARIMIZI DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ"


Söğüt'ün, Türk milleti için sadece tarihi bir mekan olmadığını, büyük medeniyet çınarının kökü ve temeli manasına geldiğinin altını çizen Yıldırım, şunları söyledi:

"Söğüt, yüzyıllar boyu üç kıtada adaletle hükmeden devletimizin hareket merkezidir. Atalarımız Söğüt'te yurt kurmuş, bayrak dalgalandırmıştır, bu nedenle kuruluşun mekanı, yurdu, vatanı bu topraklardır. 736 yıldır ilahi bir name gibi semaya yükselen bereketli bir tohum gibi toprağa kök salan işte bu devlet, bilgeliği bugüne dek bizi adalet ve kardeşlikte birleştirdiği gibi bundan sonra da buluşma adresimiz olacak. Gönül bağlarımızı daha da kuvvetlendireceğiz, birliğimize kast eden, gücümüzü dağıtan, kardeşliğimize gölge düşürmek isteyen alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız."

Bu kritik coğrafyada, tarihin önemli dönemecinde millete büyük görev düştüğünü vurgulayan Yıldırım, Osmanlı'nın medeniyet birikimi, devlet deneyimi üzerine kurulan genç Cumhuriyet'in, Anadolu topraklarında tam bir istikrarın teminatı olduğunu vurguladı.


"SÖĞÜT RUHU 15 TEMMUZ'DA YENİDEN DİRİLMİŞTİR"


Yıldırım, Söğüt Belediyesi tören alanında gerçekleştirilen 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada, milletin çok acılar, musibetler gördüğünü, çok badirelerden geçtiğini fakat istiklaline gölge düşürmediğini kaydetti.

Yıldırım, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da genç kuşakların, kadınların gazi ve şehitlerin mukaddes emanetine sahip çıkacağına yönelik inancını dile getiren Yıldırım, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Söğüt ruhu 15 Temmuz'da yeniden dirilmiştir, yeniden diriliş, yeniden yükselişin miladıdır 15 Temmuz. İhanet odaklarının saldıkları zehri devletin damarlarından temizleyen Türkiye artık yeni hedeflere, ufuklara yelken açmıştır. Ekonomide, hukukta, demokraside kendine büyük hedefler koyan ülkemizi hiç ama hiçbir güç asla durduramayacaktır. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hedef alan, fitne peşinde olanlara bu millet asla fırsat vermeyecektir."