Başbakan Binali Yıldırım, RTÜK'ün başkan ve üyelerine sürpriz bir öneride bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK) başkan ve üyelerini ağırladı. İlhan Yerlikaya’nın geçen ay yeniden RTÜK başkanlığına seçilmesinden sonra üst kurul üyeleriyle birlikte Çankaya Köşkü’ne gerçekleştirdiği ziyaret yaklaşık bir saat sürdü.

Yapılan görüşmede, televizyonların ana haber bültenlerinin gündeme geldiği öğrenildi. Başbakan Yıldırım, vatandaşların büyük çoğunluğunun akşam saatlerinde yayınlanan ana haber bültenlerini izlediğini belirterek, bu programların geniş kitlelere ulaştığını belirtti. Bültenlerde katliam, kaza, cinayet gibi adli olayların uzun uzun verildiğini belirten Başbakan Yıldırım, bunun reyting kaygısından kaynaklandığını vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım, reyting ölçümlerinden ana haber bültenlerinin çıkarılması halinde televizyon kanalları arasında bu yöndeki rekabetin kalkacağına işaret etti. Başbakan Yıldırım, kanalların reyting kaygısından kurtulmaları durumunda daha doğru bir içerikle haber yayını yapabileceğinin de altını çizdi.