Başbakan Yıldırım'dan O Ülkeye Flaş Ziyaret!

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olacak.

Başbakan Yıldırım'dan O Ülkeye Flaş Ziyaret!

Diplomatik münasebetlerin 1978 senesinde kurulduğu Türkiye ile Vietnam arasındaki ilk resmi üst düzey ziyaret, Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilecek. Edinilen bilgi doğrultusunda Başbakan Yıldırım, 22- 24 Ağustos' tarihleri arasında Vietnam' a ziyarette bulunacak.

BUGÜNE KADAR HİÇ  ÜST DÜZEY ZİYARET OLMADI

DHA' nın yapmış olduğu habere göre; Türkiye' nin Hanoi’ de, Vietnam’ ın da Ankara’ da Büyükelçilikleri bulunuyor. Türkiye ile Vietnam arasındaki münasebetlerin başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişmekte. Bugüne kadar, ne Vietnam' dan Türkiye' ye, ne de Türkiye' den Vietnam' a Cumhurbaşkanı veya Başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmedi. Başbakan Binali Yıldırım, bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.

HEDEF, TİCARET HACMİNİ TÜRKİYE LEHİNE ÇEVİRMEK

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2000’ li yılların başında 100 milyon ABD dolarının altında iken, 2014 yılında yaklaşık 2.2 milyar ABD dolarına ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti' nin Başbakan Binali Yıldırım' ın işadamları heyeti ile Vietnam' a gerçekleştireceği ziyarette, ticaret hacmini artıracak adımlar ile Vietnam lehinde olan ticaret dengesini değiştirmeye yönelik anlaşmaların yapılması amaçlanıyor. 

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri