Muhabirin, "Bu Cerablus operasyonuyla ilgili olarak Der Spigel gazetesinin analizi var, hedef Kürtler, Ankara ilk adımı attı dendi. TSK orada ne kadar süre kalacak? Hedef DAEŞ'i ne kadar temizlemek? Zamanlama öngörünüz var mı?" sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, "Dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor, dünyadan haberi yok, ya da haberi var.

Yalan hem de kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey yapmayı bilmiyorsa ABD Başkan Yardımcısı'nın açıklamasını dinlesin, AB makamlarının açıklamasını dinlesin ve dünyadaki bütün ülkelerin açıklamasını dinlesin, ona göre haber yapsın" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor, dünyadan haberi yok, ya da haberi var. Yalan hem de kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey yapmayı bilmiyorsa ABD Başkan Yardımcısı'nın açıklamasını dinlesin, AB makamlarının açıklamasını dinlesin ve dünyadaki bütün ülkelerin açıklamasını dinlesin, ona göre haber yapsın.

Türkiye bir yandan DAEŞ'le mücadele etmekte zayıf kalıyor diye yalan iddialarda bulunacaksınız, bir yandan da DEAŞ'ın üzerine amansızca gidip, masum insanların hayatı kurtarılınca Kürtler öldürülüyor diyeceksiniz; yemezler. Bunlar tamamen yalandır, aslı astarı yoktur. Özgür Suriye ordusu orada DEAŞ unsurlarını temizlemekle meşguldür, diğer grupları geldikleri yere göndermekle meşguldür, bizim askerimiz onlara lojistik destek vermektir.

Askerimizin görevi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, vatandaşlarımızın can ve malını emniyet altına almaktır. Bunun dışındaki bütün yorumlar zırvadır. Baştan beri Türkiye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz, Suriye'nin topkak bütünlüğünü savunuyoruz. Terör örgütlerinin amacı Türkiye ve Suriye'de bölücülük yapmak.

Sözde akılları sıra buralarda devlet kurmak. Böyle bir hayalin içindeler, asla bunu başaramayacaklar. Biz sınırlarımızın güvenliği vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini yüzde yüz alacağız. Oradaki operasyonlarımıza devam edeceğiz. DEAŞ ve diğer terör unsurlarını bölgeden çıkarıncaya kadar devam edeceğiz.