Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Musul'un yakın zamanda DEAŞ'tan kurtarılması kapsamında Irak hükümetine tebriklerini iletti.

"MUSUL'UN YENİDEN İMARI İÇİN TÜRKİYE KATKI VERMEYE HAZIR"

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yıldırım, İbadi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Musul'un yakın zamanda DEAŞ'tan kurtarılması kapsamında Irak hükümetini kutlayarak, tahrip edilen tarihi şehrin tekrardan imarına Türkiye'nin katkı vermeye hazır olduğunu aktardı.

Başbakan Yıldırım, terörle mücadele dahil, yakın bölgedeki gelişmeler kapsamında Irak hükümeti ile ortaklığını devam ettirmeye kararlı olduklarının altını çizdi.

İBADİ: TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN BİZ DE HAZIRIZ

Irak Başbakanı İbadi ise Türkiye ile her alanda ortaklığa hazır olduklarını belirterek, Irak'ın kuzeyindeki gelişmelere dair bilinen tutumlarını belirtti.

Olumlu geçen görüşmede, bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

MUSUL'UN DEAŞ'TAN TEMİZLENDİĞİ AÇIKLANDI

Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'un, terör örgütü DEAŞ'tan tamamen temizlendiği açıklandı.

Irak devlet televizyonunun verdiği bilgiye göre, Musul'un bütünü DEAŞ'tan temizlendi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de Musul'da DEAŞ'a karşı elde edilen zafer nedeniyle güvenlik ekipleri ve Irak halkını tebrik etmişti.

Musul'da bulunan İbadi'nin basın toplantısı yaparak, "zafer" açıklaması yapması öngörülüyor.

Musul şehri, Haziran 2014'te DEAŞ'ın kontrolüne geçmişti.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleriyle 17 Ekim 2016'da Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması dahilinde doğu yakasına operasyon gerçekleştirmişti. Doğu yakasının hemen hemen 100 gün süren operasyonların sonucunda 24 Ocak'ta bütünüyle DEAŞ'tan geri alınmasından sonra 19 Şubat'ta da Musul'un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden operasyon başlatılmıştı.