Başbakan Binali Yıldırım, "Şu unutulmamalıdır. Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum bırakmayacağız. Enflasyon kayıplarını vereceğiz. Hatta bazı birtakım yan olanaklarla bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Singapur'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı yaptı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Memur-Sen ve Çalışma Bakanıyla bir görüşme yapacağınızı öğrendik. Görüşmeyle alakalı ayrıntıları öğrenebilir miyiz?" sorusuna Yıldırım, "Nereden öğrendiniz, kimseye söylemedim." cevabını verdi.

Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının bir süredir memur sendikalarıyla görüşmeleri devam ettirdiğinin altını çizerek, pazartesi gece yarısına dek süre olduğunu kaydetti.

Bu süre içerisinde mutabakat sağlanırsa sözleşmenin imzalanacağını belirten Yıldırım, sağlanamazsa hakem kuruluna gideceğini ve hakem kurulunun bir karar vereceğini dile getirdi.

"Umuyoruz ki bu hakeme ihtiyaç kalmadan makul bir ölçüde anlaşma sağlanır." ifadesini kullanan Yıldırım, şunları söyledi:

"Tabii sendikaların görevi, alabildiğince çok fazla olanak almak. Memurlar veya temsil ettikleri çalışanlar adına bizim görevimiz de hesapları denk tutmak. Yani kaynaklarımızı, ihtiyaçlarımızı karşılaştırıp, gereken makul bir ölçüde çözüm üretmek. Bu nedenle burada sendikacılarımızın bizim kadar ülkenin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği konusunda şüphem yok. Gönlümüz çok arzu eder, çok çok fazla verelim ama şartlar ortada bölge şartları ortada dünya şartları ortada. Şu bilinmelidir; memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz. Hatta bazı birtakım yan imkanlarla bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız. Bu çerçevede bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda hem sayın bakan hem de memur sendikaları başkanı bana bilgi verecekler ve bundan sonraki safahat hakkında da bir hal tarzı bir hareket tarzı belirlemiş olacağız."