Başbakan Binali Yıldırım, IKBY'deki referandum hakkında değerlendirmeler yaptı.

Yıldırım, "Bu sorunlar çözülebilir, biz inisiyatif almaya hazırız. Hala şansları devam ediyor. Bizim tercihimiz birinci derecede askeri tedbir değil" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Katalonya'daki referandum gerginliği konusunda ise, "Kuzey Irak'ta karşı çıktığımıza göre, burada da karşı çıkmak normal. İşin arka planını incelemek lazım. Erken kanaat oluşturmak yanlış olur. En önce tepki vermesi gereken AB ülkeleri; onların hepsi bir devlet olduğu için bakalım ne tepki veriyorlar. Biz komşumuz için tepkiyi verdik. Onlar da kendi komşuları için tepki versinler görelim" şeklinde konuştu.

Öte yandan Başbakan Yıldırım Irak Başbakanı İbadi ile telefonda görüşmüş ve IKBY'ni gayrimeşru referandumuna karşı ortak mücadele çağrısında bulunmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Irak arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra IKBY'de gerçekleştirilen gayrimeşru referandum bağlamındaki gelişmeler ele alındı.

Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı İbadi referandum öncesinde de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Başbakan Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefon görüşmesi yaptı.

Yıldırım, IKBY’nin bağımsızlık referandumu düzenleme kararının baştan sona yanlış bir adım olduğunu ve yol yakınken bu girişimden vazgeçilmesi için beraber çalışılması gerektiğini ifade etti.