Başbakan Yıldırım MİT'in Cumhurbaşkanına bağlanması hususunda; "Koşullar esastır, mevzuat içerisinde herkes kendisine verilen görevden sorumludur. Bu sorunu Başbakan’a güvensizlik gibi yoruma tabi tutmak iyi değerlendirmeden yoksundur. Bizim kurumlarımızla herhangi bir meselemiz yok. Cumhurbaşkanlığına bağlı olması demek Başbakan’la hükümetle bağlantılarının yok olması anlamı taşımıyor. MİT Müsteşarı ile alakalı tasarrufu artık Cumhurbaşkanı yapacak" ifadelerini kullandı.


"TEK TİP KIYAFET"

Adalet Bakanlığımız tek tip kıyafet ile alakalı çalışmalarını tamamlayamadı. Çalışmalar sürüyor. Göreve iade etmeler kurumların yaptığı araştırma neticesi FETÖ veya terör örgütleriyle bağlantıları olmayan ve göreve iadesine karar verilen görevlileri kapsıyor.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI'NA SERT TEPKİ

Almanya'yla ilgili sorulan soruya cevap veren Yıldırım, "Halt etmiş. Kendi işine baksın. İçişlerimize karışmaya ne hakkı var." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "Türkiye AB üyesi olamaz" açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan Reis-i Cumhur da bir açıklama yaptı.

MALAZGİRT RUHU UNUTULMAZ


Türk milletine, Anadolu'nun kapılarını açan, bu mukaddes topraklarda birlik, beraberlik ve kardeşliğe dayanan yeni bir anlayışın egemen olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümünü kutlayan Erdoğan, "Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'ya hakim olan ecdadımız, asırlar süresince devam edecek medeniyet yürüyüşümüzün en güzel uygulamalarını, en ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur." ifadesini kullandı.

Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Aradan geçen uzun asırlar süresince Malazgirt ruhu, aziz milletimize sürekli ilham kaynağı olmuştur. Adaletli ve merhametli yönetim izanıyla tarihe geçen Sultan Alparslan'ın liderliğinde 1071'de Anadolu topraklarına ekilen tohumlar yeşererek, 7 iklim 4 kıtayı sarmıştır. Aziz milletimizin şanla, şerefle, başarılarla dolu tarihinde yeni bir sürecin kapılarını aralayan Malazgirt Zaferi'nin kazanılmasını sağlayan ortak ideallerimiz ve müştereklerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşu esnasında da en büyük yol göstericimiz olmuştur. Bugün de Malazgirt Zaferi'nden aldığımız ilhamla, devlet ve millet olarak büyük, güçlü, müreffeh geleceğimizi inşa etmenin çabası içindeyiz.

Bu düşüncelerle Malazgirt Zaferi'nin 946'ncı sene-i devriyesinde, büyük komutan Sultan Alparslan'ı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum."