Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye'nin hepimizin temenni ettiği muasır medeniyetler düzeyine çıkmasını, daha çok çabalayarak, birliği, kardeşliği daha da güçlendirerek, farklılıkları değil, ortak yönleri ön plana çıkararak, farklılıkları zenginlik olarak görüp o yönde hareket ederek sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Yıldırım, bayram namazını Refahiye ilçesine ait Kayı köyünde köy sakinleri ve komşularıyla kıldı.

Cemaatle bayramlaşmasından sonra açıklamalar yapan Yıldırım, bayramı bu sene doğduğu, büyüdüğü köyünde köylüleri ve komşularıyla geçirdiğini aktardı.

Bayramların kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en üst seviyeye çıktığı günler olduğunu ifade eden Yıldırım, "İnşallah bu bayram da ülkemizin, milletimizin birliğine, beraberliğine, dirliğine, tüm İslam aleminin kardeşliğine yardımcı olur. Ülkemizin birliği, beraberliği, vatanın bölünmez bütünlüğü için hayatını feda eden, sınırda, dağlarda, bayırlarda ülkenin güvenliği için çarpışan tüm güvenlik güçlerimize şükranlarımı iletiyorum. Milletimizin duası onlarla beraber." diye konuştu.

Yıldırım, bayramda insanların memleketlerine gittiğini, büyüklerini, ölmüşlerini ziyaret ettiğini, bu gidiş ve gelişlerde hiç istenmeyen trafik kazalarının yaşandığını söyledi.

Vatandaşlara kurallara uymaları gerektiğini hatırlatan Yıldırım, "Yolların kralı olmaz, kuralı olur. Hızlı gitmenize bir neden yok. Hızlı gitmek ile yavaş gitmek arasında bir ömür kadar fark var. Sizlerin sevdiklerinize sağ salim kavuşmanız öncelikli beklentimizdir. Bu bakımdan dostlarımızı, eşimizi, akrabalarımız üzmemek için lütfen yola çıkarken dinlenmiş olarak, yorulduğunuzda ara vermek suretiyle seyahatinizi tamamlayın." ifadelerini kullandı.