Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazından sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türkiye için açıklamalarını elee alan Yıldırım, "Ben Alman görevlilere buradan sesleniyorum. Daha sakin, daha ağırdan alalım hareket edelim." diyen Yıldırım, "Aramızdaki bütün sorunları biz konuşarak, görüşerek halledebileceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, "Hükümetimiz Almanya'yı stratejik ortak olarak görmeyis sürdürüyor. Zaman zaman iç siyasetten oluşan mülahazalarla bağlantılarda gerginleşme yaşanabiliyor. Benim buradan davetim, daha ağır hareket etmektir. Bağlantıların zarar görmesinin Almanya'ya da yararı yok Türkiye'ye de yararı yok." şeklinde konuştu.

"ALMANYA NE KADAR GÜVENLİYSE TÜRKİYE DE O KADAR GÜVENLİ"


"Dünkü açıklamalarda, efendim Türkiye'deki 68 Alman altyapılı şirkete soruşturma başlatılmış. Bu, tamamen yalandır. Böyle bir şey yok." diyen Yıldırım, şunları söyledi:

"O şirketler Alman sahipli olmakla birlikte birer Türk şirketidir. Kimisinin yarım asırdan beri mazisi vardır. Burada isim vermek istemiyorum ancak o şirketlerden birinin adını vatandaş duyduğunda hiç Alman şirketi olarak düşünmez, Türk şirketi olarak düşünür. O bakımdan burada iş yapan yatırımcıları tedirginliğe itecek bu tür açıklamalardan uzak durulması lazım. İşin esası çok net. Herhangi bir araştırma, soruşturma yok. Türkiye güvenli bir ülkedir. Almanya ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenlidir."