Başbakan Binali Yıldırım, asrın felaketi olarak da tanımlanan 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen deprem için flaş açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos'ta gerçekleşen depremin izlerinin silindiğinin altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, Kocaeli'nde yapılan Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Sempozyumu'nda katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı sempozyumda "Kocaeli'nde bugün depremin izleri silinmiştir" açıklamasını yaptı.

''HER ŞEYDEN ÖNEMLİSİ FARKINDALIK''

Gölcük'te Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, "Depremde canı yanmış bir ülke olarak, gelecekteki tehlikelere karşı tedbirli olmak zorundayız" dedi. Kavaklı sahilinde düzenlenen 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Etkinliğine de katılan Başbakan Yıldırım, şu ifadelerde bulundu: "Depremle yaşamayı mutlaka öğreneceğiz. Depremin doğuracağı sonuçları, can kayıplarını ortadan kaldırmak için daha çok çalışacağız, daha çok gayret edeceğiz ama her şeyden önemlisi farkındalık. Depremin farkındalığını öğrenmek ve buna göre hazır olmak." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında şunları kaydetti: "15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' diyerek, 15 Temmuz'a 'tiyatro' diyerek şehitlerimizin yakınlarıyla, gazilerimizle alay eden o ana muhalefet partisinin genel başkanları, vekilleri hazır olun, bu millet size öyle bir ders verecek ki yerinizden doğrulamayacaksınız." ifadelerini kullandı.