Başbakan Binali Yıldırım, NTV ve Star TV ortak yayınında gündemle ilgili açıklamalar yaptı.

"FIRAT KALKANI BİTMİŞTİR"
Başbakan Yıldırım, "El-Bab'ta her şey kontrol altında. Fırat Kalkanı Harekâtı bitmiştir." dedi.


"OPERASYONLAR BAŞKA BİR İSİMLE YAPILACAK"

Başbakan Yıldırım ayrıca, "Fırat Kalkanı sona erdi ancak terör örgütlerine yapılacak operasyonlar başka bir isimle yapılacak." ifadelerini kullandı.

RAKKA OPERASYONU

Rakka'ya operasyon yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, "Bize henüz resmi bir dönüş olmuş değil. Yani Rakka operasyonunda nasıl hareket edecekleri, YPG ile SDF ile PYD ile mi beraber olacakları, yoksa Türkiye ile beraber, ÖSO unsurlarıyla mı beraber olacaklar, bunun kararını henüz bize iletmiş değiller. Ama yaşanan gelişmeler sanki, geçmiş yönetimin gittiği yoldan gidiliyormuş gibi intibasını veriyor. Bu konu, amasız fakatsız yarın gelen ABD Dışişleri Bakanına söylenecek ve bu konudaki ABD'nin duruşunun tutumunun netleşmesi istenecek." açıklamasında bulundu.

TSK daha önce Fırat Kalkanıyla ilgili şu ifadelerde bulunmuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içinde ve yurt dışında terör örgütlerine karşı büyük darbeler vermeye son hızıyla devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerin tarafından son bir haftada Diyarbakır, Bingöl, Siirt, Mardin, Bitlis, Batman ve Kars'taki terörle mücadele operasyonlarında 27, Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesindeki operasyonlarda ise 71 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar 2 bin 647’si ölü olmak üzere toplamda 3 bin 60 DEAŞ, 425’i ölü olmak üzere toplam 462 PKK/PYD/YPG mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca 2 bin 325 hedefin imha edildiği açıklandı.

Kaynak: En Son Haber