Diyarbakır’ a bağlı merkez Sur ilçesinde gerçekleştirilen "sokak sağlıklaştırma" çalışmalarında tamamlanan 1. aşama açılış töreni adına şehre gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım için hazırlıklar sona erdi. Güvenlik tedbirlerinin alındığı şehi,rde 4 bin 500 polis mensubu vazife başına geçecek. Başbakan Binali Yıldırım' ın Diyarbakır' a gelmesine saatler kala kentte polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.


Başbakan Binali Yıldırım' ın  konvoyunun geçeceği güzergahta alınan tedbirler artırılırken, yolda bulunan köprü altları, açık kanalizyasyonlar ve suluma kanallarına konuşlanan polisler, patlayıcı ve bomba taraması yaptı. Ellerine aldıkları dedektörler ile kanallara giren bomba uzmanı dalgıç polislerin aramaları devam ederken, polisin şehir merkezinde aldığı önlemleri sürdürüyor.
Açılışın yapılacağı Gazi ve Melikahmet caddeleri polis bariyerleri ile sarıldı. Belediye ekipleri, alan ve çevresinde son çalışmalarını sürdürürken Başbakan Yıldırım’ ın konvoyunun geçeceği güzergahlar afiş ve bayraklarla süslendi.

Diyarbakır' a ziyaret gerçekleştirmeden önce cuma namazı çıkışı Başbakan Binali Yıldırım CHP liderinin yapmış olduğu yürüyüş hakkında açıklama yapmıştı.

İŞTE O AÇIKLAMA

"Şu anda vermiş olduğu tepki anlamlı değil, doğru da değil. Çözüm aranacaksa çözüm yeri Meclis'tir, sokakta çözüm aramak en hafifinden sorumsuzluktur. Sayın Bahçeli'nin açıklamaları devlet adamına yakışır açıklamalardır. İçişler Bakanımız bu yürüyüşü yakından takip etmekte olup gerekli güvenlik önlemlerini almış durumda." diyerek cuma namazı sonrasında yaptığı açıklamaları bitirmişti