Başbakan Binali Yıldırım'ın 21-22 Ağustos'ta Singapur, 22-24 Ağustos'ta ise Vietnam'a ziyaret yapması öngörülüyor.

Diplomatik bağlantıların 1978 senesinde kurulduğu Türkiye ile Vietnam arasındaki ilk resmi üst düzey ziyaret, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılacak. Yıldırım, 22-24 Ağustos'ta Vietnam'a ziyarette bulunacak.

Türkiye’nin Hanoi’de, Vietnam’ın da Ankara’da Büyükelçilikleri bulunuyor. Türkiye ile Vietnam arasındaki bağlantılar başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişiyor. Bugüne dek, ne Vietnam'dan Türkiye'ye, ne de Türkiye'den Vietnam'a Reis-i Cumhur veya Başbakan seviyesinde bir ziyaret yapmadı. Başbakan Binali Yıldırım, bu kapsamda bir ilki gerçekleştirecek.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2000’li senelerin başında 100 milyon ABD dolarının altında iken, 2014 senesinde hemen hemen 2.2 milyar ABD dolarına çıktı. Başbakan Binali Yıldırım'ın işadamları heyetiyle Vietnam'a gerçekleştireceği ziyarette, ticaret hacmini yükseltecek adımlar ile Vietnam lehinde olan ticaret dengesini değiştirmeye dönük anlaşmaların yapılması hedefleniyor.

Türkiye Vietnam’dan elektrikli aletler, kazan-makine cihazları, dokumaya elverişli suni ve sentetik lifler, ayakkabı, sentetik ve suni devamsız lifler, pamuk ve örülmemiş giyim eşyaları ithal ediyor. Türkiye’nin Vietnam'a ihracatının başlıca kalemlerini ise meyve ve kabuklu yemişler, pamuk, pamuk ipliği, kahve, çay ve baharatlar, süt ve süt ürünleri, taşlar, alçılar ve çimento gibi ürünler oluşturuyor.