Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

Deprem, dünyanın gerçeği. Depremleri engelleme olanağımız yok. Gelişimine baktığımız zaman son yüzyıl içerisinde 39 Erzincan depremiyle birlikte deprem hareketlerinin doğudan batıya doğru gittiğini görüyoruz.

Bunun en son örneği 99 depremidir. Demek ki bundan sonra olacak deprem de batı bölgemizde meydana gelecek. Bu bilimsel bir tespittir. Bu gerçeği bilerek, bu alanda bilinçlenerek altyapı, üst yapı tedbirlerini alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz.

99 depreminde dönemin hükümeti sınıfta kalmıştır. Maalesef yaşanan depremde hükümet 2 gün boyunca ne olduğunu kavrayamamıştır. Çünkü bütün altyapı sistemi çökmüş bulunuyordu. Telefon hatları kullanılamaz hale gelmiş, yollar çökmüştü. Devlet bu yüzden bilhassa Adapazarı bölgesine ulaşım sağlanamamış ve ne yazık ki binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Ben o dönem İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevini icra ediyordum. Biz karayolundan ulaşım sağlayamayınca vapur hatları ile deprem bölgesine ulaştık ve yardım malzemelerini, sağlık ekipmanlarını oraya ulaştırdık. Tabii kurtaramadığımız vatandaşlarımız da oldu, ancak dönemin Başbakanı Bülent Ecevit dahi bu olaydan günlerce bahsetmiş ve bizi övmüştü.