Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, A Haber canlı yayınında 2016 yılı büyüme rakamlarını açıkladı.

15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen Türkiye'nin ekonomisinin hızlıca toparlandığını aktaran Bakan Şimşek, büyümedeki esas sıçramanın 16 Nisan'dan sonra olacağını belirtti.

"BEKLENENDEN İYİ BÜYÜDÜK"

Mehmet Şimşek, konuyla ilgili şunları dile getirdi; "2016 yılında beklenenden çok daha iyi büyüdü Türkiye ekonomisi. 2016 yılında Türkiye ekonomisi çok büyük şoklarla karşı karşıya kaldı. Her şeyden önce hain darbe girişimi oldu.

Geçmişte darbelerin olduğu dönemlerde ekonomi 3-5 yıl toparlanamıyor. Yatırımlardaki artış çok önemli. Toparlanma çok hızlı oldu.

ESAS SIÇRAMA 16 NİSAN'DAN OLACAK

Büyümedeki esas sıçrama 16 Nisan'dan sonra başlayacak. 16 Nisan'dan itibaren yatırım konusunda aldığımız kararlar çok önemli...

GÜÇLÜ BİR EVETLE ÖNÜMÜZÜ GÖRECEĞİZ

İvme devam edecek. Çok güçlü bir evet varsa önümüzü göreceğiz."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i Tanıyalım?

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman'ın Gercüş ilçesinin Arıca köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Batman'da, liseyi de Gercüş'te tamamlayan Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden dönem birincisi olarak bitirdi. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalışan Şimşek, lisan öğrenmek ve master yapmak için, bir Kamu İktisadi Kuruluşunun bursuyla 1990'da İngiltere'ye gitti. Şimşek, 1993 yılında University of Exeter'de finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye geri döndü.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinde, yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak Türkiye ekonomisi üzerine analizler yapan Şimşek, 1997'de New York'a yerleşti ve UBS'in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak çalıştı.

1998 yılında İstanbul'a dönerek Deutsche-Bender Menkul Değerler'de iki yıl çalışan Şimşek, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch'ten gelen teklifi kabul ederek İngiltere'ye gitti. 2000 yılı yazında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde Mehmet Şimşek'in sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail'i içeren Akdeniz bölgesi bulunuyordu. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti de eklendi.

Mehmet Şimşek, 2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi.

AK Parti'den milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch'deki görevini bırakan Şimşek, Gaziantep milletvekili olarak Meclis'e girdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. hükümetinde Devlet Bakanlığı görevine getirildi.

Kaynak: En Son Haber