Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ak Parti'nin Çanakkale İl Başkanlığı tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sabah bayram namazı sırasında rahatsızlandığını anımsattı.

Kendisiyle namazdan sonra telefonla görüştüğünü açıklayan Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımız sabah ufak bir rahatsızlık yaşadı. Ben hemen cami çıkışında kendisiyle telefonla konuştum. En ufak endişe edilecek bir durum yoktur." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemde yoğun şekilde oruçlu olarak programlara katıldığını aktaran Kurtulmuş, "Bir gün o kentte, bir gün bu kentte. Büyük bir yorgunlukla, yoğunlukla ramazanı geçirdi. Sahurlarda toplantılar gerçekleştirdi. Sabahlara kadar toplantılar yaptı. Nihayetinde bir insan. Allah'a çok şükür, gönlünüzü rahat tutun." dedi.

"MÜSLÜMAN DÜNYASI İÇ SAVAŞLARLA BOĞUŞUYOR"


Ramazan ayının birlik, beraberlik, huzur ve bu mana da hep beraber birlik olma düşüncesinin kuşanıldığı bir zaman olduğunun altını çizen Kurtulmuş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"İbadetlerin hepsine baktığımızda zaten yüce Allah, hayatın içinde de bize birliği öğretiyor. 1 milyar 700 milyon Müslüman her yılda bir ay, aynı ayda oruç tutuyor, aynı ayda oruçlarını açıyor, aynı iftar sofralarında, sahur sofralarında buluşuyor. Hem ülkemizin hem de her birinden sorumlu olduğumuz dünya üzerindeki Müslüman ümmetin durumunu da göz önünde bulundurmamıza vesile oluyor. Ta Fas'tan Endonezya'ya dek dünyanın orta kuşağında bulunan en güzel zenginliklere sahip olan, yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip olan bir büyük millete, bir büyük ümmete sahibiz. Ama maalesef ki gelin görün bu denli zenginliklere karşın 1 milyar 700 milyon Müslüman dünyası fakirliklerle, eğitimsizliklerle, açlıkla, yoksullukla, iç savaşlarla, çatışmalarla mücadele ediyor. Allah'ın dinde kardeş kıldığı milletlermaalesef ki kendi iç çatışmalarıyla yüzlerce insanın hayatını kaybettiği günleri ramazanda da geride bırakıyor. Bütün bunların hepsini gözden geçirmeye hep birlikte yeniden şuurlarımızı yenilemeye ramazanda fırsat bulduğumuzu zannediyorum."