Türkiye Müteahhitler Birliğinin iftar yemeği Mithat Yenigün'ün ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla Ankara Swiss Otel'de yapıldı.

Türkiye'nin bütün güçlüklere karşın 2015 senesinde dünyanın en cömert ülkesi olduğunu belirten Kaynak, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Milli geliri göz önüne alınarak en fazla dış yardım yapan ülke olmuştur. 2016 senesinde Türkiye'nin gerçekleştirdiği dış destek tam 6 buçuk milyar dolardır. 2016verilerine dayanarak Türkiye en cömert ülke konumunu umarım tekrar kazanacaktır. En son Kuveyt'te Sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı büyük havaalanı projesi bizler için gurur tablosu oldu. Ülkemiz bütün bu işleri yaparken zor bir seneyi de geri de bırakıyor. Geçen ramazan ayından beri bugüne dek ülkemizin içinde yer aldığıcoğrafya da ve ülkemizin kendisinde hangi olayların olduğunu kısaca hatırlasak hakikaten bir ülke için çok önemli olaylarla karşı karşıya kaldık."

"TÜRKİYE KATAR KRİZİNDE EN ETKİN ROLDE BULUNMAKDIR"


Türkiye coğrafyasında ve dünya da kritik bir ülke olduğu hatırlatan Kaynak şunları söyledi:

"Türkiye şu zamanda hemen mübarek ramazan da ortaya atılan, Katar krizinde en kritik rolü üstlenmektedir. Cumhurbaşkanımız bir tarafa İslam İşbirliği teşkilatının dönem başkanı Türkiye Cumhuriyeti olduğu için o sıfatla bir taraftan heyet ilişkileriyle bu hadisenin biran önce sükunete kavuşması için çaba sarfetmektedir. Bizim de Körfez'de gurur duyduğumuz yatırımlarımız var, dolayısıyla Körfez'in biran önce huzur ortamına barış ortamına kavuşması bizler açısından da ayrıca büyük önem kazanmaktadır."