Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, müftülere nikah kıyma görevi vermeyi amaçlayan yasa tasarısına dair, "Bu değişiklik, laiklik ilkesine aykırı değildir. Tam tersine laiklik ilkesinin gereğidir, hukuk devletinin gereğidir. 'Küçük yaşta evlilikleri teşvik eder, küçük yaşta evliliklerin önü açılır' diyenler ya değişikliği bilmeyenler ya da bilerek saptıranlardır. Değişiklik, küçük yaşta evlilikleri teşvik etmez, küçük yaşta evliliklerin önünü açmaz. Zira evlilik yaşı, evlenme şartları değişmemektedir." ifadelerine yer verdi.

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nda yer verilen, vilayet ve ilçe müftülerinin de evlendirme memurları arasına eklenmesine dair değişiklik hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kanun tasarısının, evlenme ehliyeti, evlenme engellerini ve evlendirme memuru tanımını değiştirmediğini aktardı.

"Evlendirme memuru, belediyesi olan yerlerde belediye başkanı ya da bu işlerde görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilciliklere, evlendirme yetkisi ve görevi verebilir." görüşüne yer veren Bozdağ, kanun tasarısındaki değişikliğin, bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verecekleri arasına "İl ve ilçe müftülüklerinin" eklenmesi olduğuna işaret etti.

"VATANDAŞIMIZA EK SEÇENEKLER SUNULMAKTADIR"


Tasarıdaki düznlemenin kabulü durumunda bakanlığın, mevcutlara ek olarak il ve ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıyma yetkisi ve görevi verebileceğinin altını çizen Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Değişiklik, vatandaşımıza resmi nikah kıyanlara ek olarak yeni seçenekler sunarak resmi nikahı teşvik etmekte ve kolaylaştırmaktadır. Değişiklik, resmi nikahı kolaylaştıracak, resmi nikah işlemlerini hızlandıracak ve bu suretle kadınların evlilikteki hukukunu koruyacaktır. Değişiklik, hiçbir kimseyi il ve ilçe müftülüklerinde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, sadece vatandaşımıza ilave seçenekler sunmaktadır."