Başbakan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Irak Türkiye ilişkilerini bozmaya çalışan 3. güçler devrede. Askerlerimizin yeniden tanzimi, eğer alanda dinamik bir durum varsa orada alınan tedbirlerin de dinamik olması gerek.

Başika'da peşmergeleri eğiten askerlerimize karşı olan tehditler nedeniyle bir güç kaydırması gerçekleştirdik. Dün Musul'da yapılan askeri gereklilikler sonucu yapılan tanzim faaliyetidir.

Irak ile görüşme kanalımız açık olacak, sayın Ebadi ile buluşmayı umut ediyorum.

Bağdat yönetimi Musul Yada sınırda güvenliği sağlarsa tedbire gerek kalmaz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Terörle mücadele Türkiye'de ateş çemberi altında. Saldırılar sonrasında terör, huzur ve demokrasi için yürettiğimiz operasyonlarımız bütün Türkiye'de terörün etkisi minimize olana kadar operasyonlar sürecek.Kuzey Irak'taki kamplara yönelik hava operasyonları yapıldı ve çok iyi sonuçlar alındı. Tüm yapılanmalar tek tek tasviye edildi.

Milletimiz huzurunda birkez daha silahlı güçlerimize teşekkür ediyorum. Dağlıca ve civarında ulaşılamaz sanılan kış şartlarında kontrol sağlanamaz denilen yerlerde kontrol sağlandı, tek tek o dağlar temizlendi. Terör örgütü bazı ilçelerimizde toplanarak halkla devleti karşı karşıya getirmek için barikatlar, bombalar döşemeye başladı, tarihi camilerimizi tahrip ettiler.

Birçok ilçemizde bu operasyonlarla terör örgütü temizlendi. Dün Cizre ve Silopi'de bu kapsamla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Güven ortamı sağlanacaktır.

Vatan toprağının tam bir huzur ve istikrar alanı haline getireceğiz. Sadece terör örgütüne yönelik operasyonlardır.

"HDP'LİLERE SORMAK LAZIM"

Cizre ve Silopi'deki operasyonlar sadece ve sadece terör örgütüne yöneliktir. Orada yaşayan halkımıza sesleniyorum, terör örgütüne karşı sesinizi yükseltin. Okullara gelince, bu soruyu şimdi HDP'lilere sormak lazım.

OKULLARIN DURUMU

O okullar masum, gözleri ışıl ışıl parlayan çocuklar yetiştirmek için. Gidip dağda heba olmaları için değil, Meclis'te siyaset yapmaları için. Eminin o çocuklar hizbir zaman terör siyaseti yapmayacaktır.

Şu kısa dönemde, sokağa çıkma yasağı üzerinden ilçelerimizde, şehirlerimizde sükunet sağlanınca daha yoğunlaştırılmış bir eğitimle o güzel çocuklarımızın her birinin geleceğine sahip çıkacağız. Ama ne teröre taviz vereceğiz ne de Türkiye'yi karanlık bir geleceğe sürüklemek isteyen dış birtakım güçlerin piyonları olan bu yapılara herhangi bir izin vereceğiz."