Başbakan Yıldırım açıklamalarından satır başları şöyle;

Emeklilerimize şunu anlatmak istiyorum. Bildiğiniz dün itibarıyla 2017'den geçerli olmak üzere asgari ücrette yüzde 10 civarında, yüzde 10'a yakın bir artış gerçekleşti. Bu yıllık enflasyonun üzerinde bir artıştır. Gönül arzu eder ki, daha fazla verelim. İleride imkanlarımız arttıkça daha fazlasını vermeye gayret göstericeğiz. Emeklilerimiz bu ülke için çalıştılar, gayret ettiler. Onların iyi şartta yaşamaları bizim öncelikli hedefimiz.

2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. Bu ödemede bin lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 Lira, bin lira iki bin lira arasında 375 lira, 2 bin lira üzerinde emekli maaşı alanlar 450 lira almış olcak. Emekli maaşı bankalara yatırılıyor. Bankalar parayı tuttukları için böyle bir imkan sağladılar. Asgari bu kadar ancak bundan fazlasını vermek isterlerse amenna. 11,5 milyon emekli yararlanıyor bu promosyandan. Çoğu emekli bin-iki bin aralığında onlar 375 lira alacak. Demekli ağırlıklı ortalama 37 lira diye açıklayabiliriz. Hayırlı olsun. Bir nebze olsun emeklilerimizin ihtiyacını karşılamak için yapılan bir çalışmadır.

Bunun yıllık tutarı 5 katrilyondur. Bankalar ve hükümetimiz bu kaynağı emeklilerimize, emekli maaşlarına ilave olarak bu promosyon şeklinde sağlamıştır. 3 yıl hesaplar bankada tutulma karşılığı bu ödeme yapılacak. Ama ödeme bir seferde yapılacak. 2017'de emeklilerimizin maaş aldığı takvime uygun olarak 1-2 ay içerisinde ödenmiş olacak.

Emeklilerimizin maaş alma durumuna göre 1 ila 3 ay arasında defaten ödenecek. Teşekkür ediyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız gayret etti, çalışmalar yaptı. Nihayet olabileceğinin üzerinde, bankalarımızın da fedakârlık yapmaları, sorumluluk almaları dolayısıyla böyle bir sonuç elde edildi. Bankalara teşekkür ediyoruz.

Başbakan Yıldırım,  Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili, "Genel Kurulda, teknik bir detay, hukuki bir detay olmadıktan sonra değişiklik söz konusu olmaz."  diye konuştu. Kaynak:AA