20 Eylül 2019
  • Istanbul 21.67°
  • Ankara 15°
  • Izmir 18°
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34
BIST
Dolar
Euro
Altın276,41

Başbakan Diyarbakır'da! Merakla Beklenen Açıklamayı Yaptı

Diyarbakır'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Başbakan Diyarbakır'da! Merakla Beklenen Açıklamayı Yaptı

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da yapacağı açıklama merakla bekleniyordu.

Yıldırım, “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nı açıkladı.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Kardeşlik için buradayız. Yeni bir başlangıç için Diyarbakır’da olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Yeni eserler ve imar faaliyetleri için buradayız.

Demokrasiden, hukuk devletinden vazgeçmedik asla vazgeçmeyeceğiz. Barışı zehirleyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Kardeşliğimize sahip çıkacağız.

"15 TEMMUZ'U YENİ KURTULUŞ SAVAŞI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Vatandaşlarımıza hizmetten, kardeşlikten vazgeçmedik. Kardeşliğimizi perçinlemek için buradayız. Bölgesel kalkınma farklarını asgariye düşürmek için buradayız, yeniden şaha kalkmak için buradayız. Adalet, refah, kalkınma, demokrasi ve hukuk için buradayız. 15 Temmuz’da bu karanlık el, sizlerin desteğinizle kırıldı. Diyarbakır tercihini Türiye’den yana yaptı. Teröre değil, kardeşliğe selam durdu. 15 Temmuz’u yeni kurtuluş Savaşı, istikbal mücadelesi olarak görüyoruz. O gün bayrağa, devlete, demokrasiye sahip çıktınız.

15 Temmuz’da siz beynini Kandil’deki terör baronlarına teslim edenlere de karşı çıktınız.

Diyarbakır’ın, Ankarı’nın İstanbul’un yanında olduğunu o gece bütün cihana gösterdiniz. Vatandaşın desteğiyle bütün terör örgütlerini yok edeceğiz.

"ASIL ONLARIN SURİYE'DE NE İŞİ VAR?"

Bu ülkeyi bölmek isteyenler asla çözümün bir parçası değildir, olamazlar. Çözüm sizsiniz, birlikte Türkiye’yiz.
Türkiye’nin Suriye’de ne işi var diyorlar. Türkiye’nin orada işi var. Türkiye’nin 911 kilometre hududu var. Asıl binlerce kilometre uzaktan gelenlerin Suriye’de ne işi var. Fırat kalkanıyla oradayız. Vatanımızı korumak, vatandaşın can ve mal emniyeti sağlamak, Suriye’nin toprak bütünlüğü için oradayız.

Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit vermeyeceğiz. Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur.

DESTEK PAKETİ

Kapsamlı yatırım destek hamlesi başlatıyoruz. 23 ilimize yatırım yapmak isteyenlere önemli haberlerimiz var. Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz.

 
DEMİRTAŞ'A SERT TEPKİ
 
HDP başkanı Almanya'dan sesleniyor. "PKK'yı terör örgütü olarak tanımıyorum" diyor. Almanya'dan konuşacağınıza gelin katliam yaptığınız yerde konuşun. Türkiye’nin bölünmesine gayret ediliyor. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette. Terör örgütüyle çözüm olmaz.
 
"EV VE İŞYERİ ZARAR GÖRENLERİN MAĞDURİYETİ SONA ERECEK"

Sur’da 2017’nin sonunda evi ve işyeri zarar gören vatandaşımızın mağduriyeti sona erecek. Cizre’de 2 bin 500 konutun işaatı yükselecek, Yüksekova’da bin 500 konut yapılacak.

Hazreti Süleyman Camisi’nin etrafını yenileyeceğiz. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapacağız.

Terörden zarar gören il ve ilçelerimizi yeniliyoruz.

Toplam 36 bin yeni konut yapacak, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.  Konutlar bitinceye kadar kirada olacak, kirayı da biz ödeyeceğiz.

Diyarbakır'a 1.9 milyar lira, Şırnak'a 3,5 milyar lira, Hakkari'ye 2.5 milyar lira, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayıracağız. İllerin imarı için 10 milyar kaynak harcanacak.

Eşya kayıpları için 255 milyon lira destek vereceğiz.

23 ilde toplam 67 bin yeni konut yapacağız.

Terörden zarar gören il ve ilçelerimizi yeniliyoruz.

11 ilde 51 yeni karakol yapacağız.

Terörden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunun 202 milyon lira bütçe ayırdık. 17 yeni aile destek merkezi yapılacak. 500 yeni aile destek görevlisi atıyoruz. Sosyal hizmet yardımları için 393 milyon liralık bir bütçe öngörüyoruz.

"23 İLDE CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK"

Bölgeyi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz.  23 ilde cazibe merkezleri oluşturuyoruz.

Yorum Yaz