Başbakan Yıldırım’dan IKBY’ye bağımsızlık referandumu mesajı: Bulunduğumuz alanda zaten yeterince problem mevcut. Yeni sorun bölgeleri açılması doğru olmaz. Türkiye’nin ilk hedefi Irak’ın toprak ve siyasi bütünlüğüdür.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gitmesi hedefine sert bir tepki vererek, "Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz. Bölgemizde zaten oldukça problem mevcut. Yeni bir problem zemini yaratmanın yanlış olduğunu söylüyoruz." ifadesini kullandı. Başbakan Yıldırım dün, Altındağ'daki Cenabı Ahmet Paşa Camisi'nde kıldığı cuma namazından sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

'SORUMSUZCA BİR KARAR'


IKBY'nin bağımsızlık referanduma gitme kararını eleştiren Yıldırım, "Bizim düşüncemiz gayet açık ve net. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Bütün Iraklıların hep birlikte, bir devlet olarak yaşamasını temenni ediyoruz. Zaten bulunduğumuz alanda oldukça problemimiz mevcut, yeni bir problem alanı yaratmanın yanlış olduğunu söylüyoruz. Bu kararın da çok erken verilmiş bir karar olduğunu savunuyoruz" diye konuştu.

'FETÖ'DE GEVŞEME YOK'


"Halen daha görevde bulunan 12 valinin, FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı ByLock'u kullandığı" iddiasına dair sorulan soru üzerine ise Yıldırım, "İçişleri Bakanımız burada, gereken neyse yapılır. FETÖ ile mücadele hususunda hiç tölerans, gevşeme yok. Mevkisi, gücü ne şekilde bulunursa bulunsun bu ülkenin birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğine halel getirecek, yanlış işler içiersinde yer alan kim varsa hukuk, adalet karşısında gereken cezayı alacak" şeklinde ifade etti.