23 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara
  • Izmir
İmsak 06:17
Güneş 07:41
Öğle 13:23
İkindi 16:23
Akşam 18:54
Yatsı 20:13
BIST103.186
Dolar5,3242
Euro6,0392
Altın227,54

Başbakan 65. Hükümet Programını Açıkladı: Öncelik Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümet Programı'nı TBMM Genel Kurulu'nda açıkladı.

Başbakan 65. Hükümet Programını Açıkladı: Öncelik Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

65. Hükümet Programı'nı açıklamak üzere TBMM Genel Kurulu'na gelen Başbakan Binali Yıldırım, AK Partili milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanarak karşılandı.

AK Partili milletvekilleri ile tokalaştıktan sonra Genel Kurul'da görev yapan stenograflarla tokalaşan Başbakan Yıldırım, daha sonra MHP ve CHP sıralarına yönelerek, muhalefet milletvekilleri ile tokalaştı. Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın daveti üzerine kürsüye gelerek 65. Hükümet Programı'nı açıklamaya başladı.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

Hükümet değişikliklerinin halkımıza hizmet yarışında bir bayrak değişiminin olduğunun altını çizmek isterim.

TERÖRLE MÜCADELE

Bölücü terör örgütü, paralel terör örgütü başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Milletimiz emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkarılacaktır.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Cumhurbaşkanının halkın seçmesi ile birlikte sistem sorunu belirginleşmiş ve ertelenemez bir hal almıştır. Yeni anayasa Türkiye'nin 2023 ve sonrasına yönelik kalkınma hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak, etkin ve sağlıklı bir yönetim modeli arayışını da içermelidir.

Yeni anayasa ile Türkiye'nin katılımcı ve çoğulculuğu esas alan ve etkili işleyen bir hükümet modeline kavuşmasını elzem görüyoruz. Sadece temsilin değil istikrarın da oluşmasına imkan sağlayan vesayet odaklarının önünü tamamen kapatan çağdaş ve etkin bir yönetim sisteminin hayata geçmesi gerekmektedir.TIKANIKLIĞI UZLAŞMAYLA AŞACAĞIZ

Mevcut sistemin, yetki, görev ve sorumluluk paylaşımında pek çok muğlaklıklar barındırması, siyasal sistemin yeniden düzenlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Bir yandan vesayetçi bir şekilde kurgulanarak demokratik doğasından koparılmış parlamenter sistemin yol açtığı siyasal istikrarsızlıklar, öte yandan yeni Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu etkin ve demokratik yönetim dolayısıyla başkanlık sisteminin mevcut yapımıza en uygun yönetim modeli olduğuna inanıyoruz.

Mevcut sistemimiz içerisindeki tıkanıklığın Meclis'imizde oluşacak uzlaşmalar ile aşılacağına inanıyoruz. Başkanlık sistemi öncelikli olmak üzere sistem sorununa bulunacak çözüm ülkemizin temel hedeflerine çok daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. AK Parti'nin başkanlık sistemi önerisi üniter yapıyı esas almaktadır...

BAŞARILARIMIZIN MİMARI ERDOĞAN'DIR

Hükümet değişiklikleri halkımıza hizmet yarışında bir bayrak değişimidir. 2002'den sonra elde ettiğimiz bütün başarılarımızın mimarı hiç kuşkusuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan bu kazanımları yine onun liderliğinde çalışarak hep beraber geleceğe taşıyacağız. Bütün AK Parti hükümetleri gibi 65. Hükümetimiz de hiç kuşkusuz partimize oy vermiş olsun ya da olmasın tüm vatandaşlarımızın hükümeti olacaktır.

GÜN BUGÜNDÜR

Gün bugündür. Artık yeni anayasa ve başkanlık sistemi de dahil olmak üzere yeni yönetim sistemini belirleyecek değişiklik 26. Yasama döneminde AK Parti hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında olacaktır. İlk defa millet iradesi ile gerçekleşecek bu anayasanın yapımında diğer siyasi partilerin yanımızda yer almasını bekliyoruz. Gelin bu tarihi sorumluluğa siz de destek olun.YENİ ANAYASA

Siyasetin alanını genişletecek ve vesayet yerine millet iradesini tam anlamıyla tahkim edecek yeni anayasa ile birlikte yeni TBMM iç tüzüğü yeni siyasi partiler kanunu ve yeni seçim kanunu hazırlamak önceliklerimiz arasında yer almaktadır.
AK Parti hükümetlerini programlarında çoğulcu ve özgürlükçü bir yeni anayasa vaadi bulunmaktadır.

Önümüzdeki dönemde sivil katılımcı çoğulcu özgürlükçü bir demokratik ve sivil anayasanın yapımına öncülük etmeye kararlıyız. Yeni anayasa mümkün olan en geniş mutabakatla ve demokratik yöntemlerle hazırlanmalı.

PARALEL YAPI'YLA MÜCADELE

Ülkemiz geleneksel vesayetçi aktör ve kurumlarla yürüttüğü mücadele neticesinde milli iradeye dayalı demokratik bir siyasal sistemi inşa etme hedefine odaklanmışken yeni bir vesayet odağının saldırılarına maruz kalmıştır. Milli güvenliğimizi ve meşru demokratik sistemimizi tehdit eden bu yeni vesayet odağı "Paralel Devlet Yapılanması"dır. Bu yapılanmanın yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarıyla mücadelemiz devam edecektir. Vatandaşlarımızın samimi duygularını istismar etmeye çalışan bu oluşumun art niyetli emellerine geçit verilmeyecek.

"HİÇBİR KİŞİ VEYA KESİMİN DEVLETLE BİLEK GÜREŞİ TUTUŞMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEKTİR"

17-25 Aralık darbe girişimiyle birlikte su yüzüne çıkan; iş dünyasını, sivil toplumun çeşitli kesimlerini, eğitim camiasını, dini cemaatleri, güvenlik ve yargı bürokrasisini ele geçirmeye çalışan paralel terör örgütü ve bu örgütün iç dış uzantılarıyla hukuki, idari mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. Hiçbir kişi veya kesimin devletle bilek güreşi tutuşmasına asla izin verilmeyecektir. "EMEKLİ EV SAHİBİ OLACAK

Emeklilerin uygun koşullarda ev sahibi olması sağlanacak. Toplum yararına programlarda ailesinde çalışanı olmayana öncelik verilecek. Bu programa mesleki eğitim boyutu katılacak.

KIDEMDE UZLAŞI MESAJI

Kıdem tazminatı konusunda sosyal taraflarla görüşülerek, çalışanın hak ve hukuku gözetilmek suretiyle birlikte ele alınacak.

YOKSULA KORUMA KALKANI

Sosyal transferler ve vergi düzenlemelerinde en yoksul kesim korunacak.

MERKEZ KARARLARINDA BAĞIMSIZ VURGUSU

Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecek. Para politikası, fiyat istikrarını sağlama amacıyla çelişmemek kaydıyla üretim, büyüme ve istihdam politikalarını destekleyecek.

GIDA ENFLASYONUYLA MÜCADELE

Fiyat istikrarını bozan mikro-sektörel sorunların üzerine kararlılıkla gidilecek. Gıda enflasyonuyla etkin mücadele etmek üzere kurulan Gıda Komitesi yeniden yapılandırılacak.

FAİZSİZ BANKACILIĞA VERGİ DESTEĞİ

Faizsiz finans alanında koordinasyonu sağlayacak bir mekanizma oluşturulacak. Ürün ve hizmet çeşitliliği artırılacak. Faizsiz finansman yöntemlerinin payı artırılacak. Daha fazla katılım için teşvik edici vergisel düzenlemeler yapılacak.

EV ALANA KREDİ DESTEĞİ

Konut kredilerinde vergi istisna, muafiyetleri, sosyal ve ekonomik amaçlar dikkate alınarak gözden geçilecek. Lüksek ve ithalat yoğunluğu yüksek tüketim mallarını caydırıcı vergilendirme yapılacak.

ÖZEL ALTYAPI FONU KURULUYOR

Büyümeyi destekleyecek kamu altyapı yatırımlarına daha fazla kaynak ayrılacak. Bu amaçla "özel altyapı fonu" kurulacak. Temel altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere yurtdışında projeye dayalı "özel kredi ve fon tedariki" sağlanacak.

5G YATIRIMLARINA DESTEK

4.5 G mobil elektronik haberleşme hizmetleri yaygınlaştırılacak. 5 G mobil elektronik haberleşme altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmaları desteklenecek.

NÜKLEERDE DURMAK YOK

Nükleer enerjide iki santrale ek olarak görüşmeleri yürütülen 3. santralin yapımına bu dönemde başlanacak. Komşu ülkelerde elektrik ticareti kapasitesi artırılacak.

Takvim

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.