Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde geçen gece düzenlenen MKYK görüşmesinde son zamanlarda Kuzey Irak'a ilişkin gösterilecek tavırlar öncelikli olmak üzere bakanların milletvekillerin ve teşkilatların görüşleri ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin söz konusu durumda bir planı olduğunu İran ve Irak'la beraber adım atarak bu planın düzgün bir şekilde işleyeceğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI NOKTAYI KOYDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tüm seçenekleri ele aldık, şüphesiz 'şunu yapmayız' şeklinde bir şey demiyoruz. İran ziyaretinde tüm yolları masaya yatıracağız’ açıklamaları ile askeri müdahalenin ele alınan seçeneklerden olduğunu belirtti.

‘HALLEDEMEYECEĞİMİZ BİR MESELE DEĞİL’

Cumhurbaşkanı, ‘Suriye ve Irak'ta meydana gelen durumları, bu ülkeler için yapılan oyunların Türkiye'den bağımsız olarak planlanmadığını biliyoruz. Devamlı oyunlarına bir yenisini ekliyorlar. Bu şekildeki kaygan bir zeminde, biz hem kendi amaçlarımıza bağlı kalıp hem de kardeşlerimize sahip çıkacağımız bir yolda yürüyoruz. Söz konusu dönemde çıkarlarımızın yüzde yüz uyuştuğu başka bir güçle karşılaşmadık.’

‘Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi anayasaya aykırı ve anlamsız bir şekilde yaptığı bağımsızlık girişimi ile kendini ateşin ortasına attı. Kuzey Irak'ta, otur oturduğun yerde, paran var pulun var, petrolün var, rahat dur biraz. Bizimle, İran'la, Federal Devlet'le görüştün mü? Yok. Nasıl bu şekilde adım atabiliyorsun. Sizin bağımsızlığınızı kim kabul ediyor?’ demişti.