Osman Baydemir, parti genel merkezinde gündemde olan konulardan birisi olan hükümete sınır ötesi askeri harekat yetkisi verecek olan tezkerenin süresinin uzatılmasına dair açıklamaları değerlendirdi. Baydemir, Meclis’e sunulan ve yarın da görüşülecek olan tezkereye ‘Hayır’ oyu vereceklerini duyurdu.

Osman Baydemir, “Bütün herkesi de bırakın çatışmaya, savaşa su dökmeye davet yapıyoruz. İçeride ve dışarıda savaş politikalarına ‘hayır’ demeye davet yapıyoruz” dedi.

'TEZKEREYE EVET DİYENLER, OHAL'E DE EVET DİYECEKLER'

Ayrıca Osman Baydemir, “Bu tezkere ‘Evet’ diyenler, aynı halde OHAL rejimine ‘Evet’ diyecekler bunu bilsinler. Vebal almış olacaklar ve tarihe karşı sorumlu olmuş olacaklar” yorumunu yaptı.

Öte yandan Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’den Mesud Barzani’ye ‘tüm gücümüzle yanınızdayız’ mesaji gönderildi.

Korsan koridorun Suriye ayağında görev alan PKK-PYD’nin Türkiye’deki siyasi uzantısı olan HDP’nin resmi sözcüsü Osman Baydemir, Irak Meclisi’nce görevden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i telefonla arayıp ‘yanınızdayız’ dedi.

HDP’nin süreç ilerledikçe Türkiye’nin Barzani karşıtı adımlarını önleme adına miting, gösteri tarzında provokatif faaliyetlerde bulunacağı Erbil yönetimine bildirildi. Kerkük Valisi Kerim ise Baydemir’in destek açıklamasını sosyal medya hesabında doğruladı.

HDP yönetimi Suriye’de PKK, Kuzey Irak’ta ise Barzani eliyle Akdeniz’e ulaşması amaçlanan terör koridorunun en önemli adımı olarak gösterilen 25 Eylül Referandumu konusunda Türkiye’nin yaptırım ya da müdahele gibi yollara başvurması durumunda İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Mersin gibi illerde mitingler düzenlemeyi amaçlıyor. Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP, Habur’da insan koridoru oluşturmayı, bölgeye binlerce sivil sevk etmeyi amaçlıyor.