Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde dün kuvvet komutanlarıyla ikili görüşmeler yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani'nin 25 Eylül tarihinde bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğini söylemesinden sonra Ankara’nın gündemide bu konuda iyice geriliyor.

MGK ÖNCESİ GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 Eylül tarihinde yapacaklarını ifade ettiği MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan önce Başbakan Binali Yıldırım kuvvet komutanlarıyla birlikte ikili görüşmeler yaptı.

KUZEY IRAK KONUSU

Yıldırım’ın Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı'yla görüştüğü bire bir toplantılarda ele alınan konuların büyük kısmı Kuzey Irak meselesi oldu.

CUMHURBAŞKANI KÜRESEL İŞ FORMUNDA KONUŞTU

Reis-i Cumhur, ‘Cuma günü MGK'yı toplayıp ne gibi yaptırımlar uygulanacak, bunun kararını vereceğiz. Kesinlikle Irak'ta bağımsız bir devlet olması taraftarı değiliz. Kesinlikle böyle bir şeye müsaade etmeyiz.

Özel temsilcilerimi ben Sayın Barzani'ye gönderdim, dedim ki 'Sakın böyle bir yanlışın içerisine girme, biz darda kaldığınız zamanlarda size her türlü desteği vermiş bir ülkeyiz. 350 kilometre sınırımız olan bir komşumuzsunuz, komşunuz durumundayız. Bizde akrabalarınız var, aynı şekilde bizimkilerin sizde akrabaları var. Bakın böyle bir yanlış yapmayın.' Ne yazık ki bu yanlışı şu anda yapmış durumdalar.’ dedi.