Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini açıklamıştı. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Barzani'nin açıklamalarına ilişkin şunları söyledi;

"Biz bu konuyu daha önce Kürt bölgesel yönetimi yetkilileriyle çeşitli vesilelerle konuştuk. Biz bunun yanlış bir karar olacağını düşünüyoruz. Hele ki şu konjonktürde, DEAŞ'la mücadele yapılırken doğru bulmuyoruz.

Ayrıca Irak'ın etnik, mezhebi çizgilerle atılan adım Irak'la sınırlı kalmaz, bunun faturasını herkes öder. Umarımız bu bölgede daha rasyonel ve bölgenin hassasiyetlerini dikkate alan bir değerlendirmeye girerler."

Kerkük'te çekilen Kürt bayrağına da değinen Kalın " Kerkük'te bir bayrak çekilme vesilesi oldu. Bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Gereken makamlara ilettik rahatsızlığımızı. Irak'ta yeni gerginlik alanların doğmasına neden olacak kararlardan bir an önce vazgeçmelidirler. "ifadelerini kullandı.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"Cumhurbaşkanımız Hayır çadırını ziyaret ettiler. Aslında demokratik bir jest oldu. Görüş alışverişine vesile oldu. Bir Cumhurbaşkanı olarak çok güzel bir demokrasi örneği sergilemiş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın Erzurum ziyareti olacaktı.

İnşallah 15 Nisan'da sayın Cumhurbaşkanımız Erzurumlular'la buluşacak. Yarın sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır ziyareti olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve diğer önemli konularla ilgili mesajlar verecektir. 

EN GÜZEL CEVAP SANDIKTA VERİLECEK

Yurt dışında oy kullanılma süreci şu anda başlamış durumda. Şu anda 7 ülkede vatandaşlarımız oylarını kullanıyorlar.

14 gün boyunca 3 bin 182 sandık kurulmuş durumda. Totalde 2 milyon 972 bin 629 vatandaşımız yurt dışında oy kullanma hakkına sahiptir.

Geçtiğimiz 4-5 günde sandığa çok ciddi bir ilgi olduğunu görüyoruz.  Almanya ve Hollanda gibi ülkelerle yaşadığımız olaylar vatandaşların sandığa ilgisini artırdı. Avrupa hayır kampanyasında taraf oluyor, vatandaşlarımız bunlara en güzel cevabı sandıkta verecektir.

Kaynak: Star