Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tarafından düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumu tartışmaları devam ederken, Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi sürpriz bir ziyaretle Türkiye'ye geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi ile Genelkurmay Karargahı bir araya gelecek.

UYARILARDAN SONRA İLK GÖRÜŞME

Dün bir araya gelen MGK ve Bakanlar Kurulu'nun görüşmelerinden sonra IKBY'ye bağımsızlık referandumunun iptal edilmesine yönelik uyarılar verilmişti. Verilen bu kritik uyarıların ardından ilk görüşme gerçekleşecek.

HÜKÜMETTEN KRİTİK REFERANDUM AÇIKLAMASI

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştı.

MGK'nın ardından yapılan açıklamada ise IKBY'ne sert bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde.

"TÜRKİYE HAKLARINI MAHFUZ TUTAR"

"Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.

IKBY yönetimi vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye'nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir.

IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir."

Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandum yapılırsa Türkiye uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar''' ifadelerine yer verildi.