Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu Barzani'nin referandumu dondurma ve 8 ay erteleme kararının yerinde olduğu aslında referandumun iptal edilmesi gerekliliğinden bahsetti. 

Barzani'nin referandumu dondurma teklifi ile alakalı olarak yaptığı açıklamasında; "Kuzey Irak'ın geri adımı önemli bir adımdır ama yetersizdir. Bu referandumun iptal edilmesi gerekir" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu Kosova Başbakan Yardımcısı ile düzenlediği otak basın toplantısında Barzani ve referandumuna değiindi. Çavuşoğlu, "Referandum tamamen iptal edilmelidir. Barzani'ye bu referandumu yaparlarsa neler olacağını bir dost gibi anlattım ama başka kim akıl verdiyse dinlemedi. Bu referandumdan sonra merkezi yönetimin bizim muhattabımız olduğunu söylüyoruz"dedi. 

"Sınır kapıları da merkezi hükümetin kontrolünde olmadılır" diyen Çavuşoğlu, "Irak'ın yaşadığı sorunlardan dolayı bölgesel yönetim bir durum yaratarak sınırların öbür tarafını kontrol etmeye başladı. Bu bizim ihracatçılarımız için de bir problemdi, vergiler arttı zaman kaybı oldu. Bizim tavsiyemiz bir çatışma olmadan Bağdat'ın taleplerinin yerine getirilip sınır kapılarının devredilmesi.Biz adımlarımızı atarken merkezi yönetimin taleplerini bir kriter olarak alacağız ve adımlarımızı atacağız.Bu kapılar Bağdat'ın eline geçtikten sonra ilave sınır kapısı açılacaksa  açarız" ifadelerini kullandı.