Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, 31 ülkeden 80 üniversite, uluslararası yükseköğretim dernekleri ile konsolosluklara FETÖ'nün darbe kalkışmasının iç yüzünü anlatan bir mektup yazdığını aktarıldı.

Uzun'un Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak oluşturulan mektubunda, FETÖ'nün masum insanları katletmekten çekinmediği ifade edildi.

15 Temmuz 2016'da, Türk milletinin ilk defa anayasal düzenin ayaklar altına alınamayacağını yüksek sesle dile getirdiği dile getirilen mektupta, "15 Temmuz gecesinde yaşanan şiddetli çatışmalara maruz kalan ve vatanının birlik ve beraberliği için savaşan 250 vatan kahramanı şehit olmuş, binlerce vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu illegal örgütün, devlet içerisine yerleşerek bütün kurumlara yayılan, devlet içinde ayrı bir devlet gibi örgütlenen bir şebekenin kalkışması olduğu açıkça ortaya çıkmıştır." ifadelerine yer verildi.

FETÖ'nün, yurt dışında etkinliklerini sürdürdüğü ve Türkiye'nin güvenilmeyen bir ülke olduğu fikrini küstahça servis ettiği belirtilen mektupta, şunlar kaydedildi:

"Terör örgütü, dünya kamuoyuna Türkiye'nin güvenilmeyen ve emniyetsiz bir ülke olduğu fikrini servis ederek Türkiye Cumhuriyeti hükümetini itibarsızlaştırma kampanyasını uygulamaya sokma çabaları yürütmektedir. Fakat hepimizin de bildiği gibi ülkemizdeki insanlar başarısız darbe girişiminin ertesi gününden itibaren bile huzur içinde normal yaşamlarına devam etmişlerdir. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde de tüm yaşamın, aktivitelerimizin ve bilimsel çalışmalarımızın olağan şekilde de devam ettiğini bilmenizi isteriz."