Bankalara olan borcunu 2 senedir ödemeyenleri ilgilendiren gelişme. Son 3 ay içinde bankalar tahsil edemediği alacaklarının ortalama 2 milyar liralık bölümünü sattı. Bu da şu anlama geliyor; borcu satılan kişinin muhatabı artık banka olmuyor Çok düşük rakamlara bu borçları satın alan varlık yönetim şirketlerinin bankalardan ayırt edici özelliği ise her türlü teklife açık olmaları.

Son 3 ay içinde Türkiye'nin ileri gelen 6 bankası alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satma kararı verdi. Bankaların son 3 ayda satışını gerçekleştirdiği alacaklarının toplam tutarı ise 2 milyar liraya ulaştı. 2 milyar liraya yakın alacak karşılığında bankaların kasasını dolduran para ise yalnızca 125 milyon lira oldu. Alacak satışı tarafında son 3 ay için ortaya çıkan tabloda bankaların feda ettikleri para ise 1 milyar 683 milyon lira ile dikkat çekti.

Bankalar alacak satışı yöntemine son senelerde giderek çok daha ağırlık vermeye başlıyor. Alacak satışı çoğunlukla bankaların yaklaşık 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri dosyalardan meydana gelen tahsili gecikmiş alacak portföylerini içeriyor. Vadesi gelen bir borç, 90 gün içinde yatırılmazsa tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçiyor ve yasal takip sürecine giriyor.

Bankalar alacakları gecikme tarihleri, yasal süreç ve müşteri profillerini değerlendirmede bulundurarak paketler halinde belli dönemlerde ihale yoluyla satışa çıkartıyor. Gerçekleşen alacak satışı ile bankalar yasal takip gibi bir sürü işten tek seferde kurtuluyor. Bankanın alacağı ile satışından elde ettiği rakam arasındaki fark ise zarar olarak kayıtlara geçiyor.