Bank Asya'da 2014 senesinden itibaren görev yapan üst seviyedeki idareciler hakkında FETÖ harekâtı başlatıldı. 78 yüksek seviyedeki idarecinin gözaltına alınmasına yönelik harekât düzenlendi.

İKİ FARKLI SUÇTAN ARANIYORLAR

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun'un emri sonrasında operasyon başlatan Anadolu Cumhuriyet Savcısı Alim Yaşar, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerine Bank Asya'nın 2014 senesinden bu yana bankada görev yapan yüksek seviyedeki idarecilere ilişkin 'FETÖ mensubu' ve 'FETÖ’ye gelir kaynağı oluşturma' cürümleri çerçevesinde işlenen araştırma adına operasyon talimatı kararı alındı.

78 GÖZALTI VAR

Başsavcılıkça 78 yüksek seviyedeki idareciye dair gözaltı kararı alınırken, 70 kişiye ilişkin de nöbetçi hâkimlikten arama, el koyma ve araştırma yönünde fikir beyan edildi.

Mali şube denetimleri, sabahın ilk saatlerinden bu yana şüphelilerin bulunduğu yerlere baskın düzenledi. Adreslerinde gözaltı ve arama faaliyetleri yerine getirildi. Adreslerinde ele geçirilen şüpheliler, sağlık denetimi sonrasında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne aktarıldı. Gerçekleştirilen aramalarda ise birçok miktarda dijital teçhizat ve doküman ele geçirildi.

BDDK, 30 Mayıs 2015 tarihinde Bank Asya'yı TMSF'ye devretme kararı almıştı. 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsü sonrasında KHK kararı ile bankanın faaliyetlerine son verilmişti.