Denizlerde 1 Eylül'de sona bulan av yasağından sonra, Bartın'da balık fiyatlarında yarı yarıya düşüş gerçekleşti.

Denizlerde 1 Eylül'de sona bulan av yasağından sonra, Bartın'da balık fiyatlarında yarı yarıya düşüş gerçekleşti.

Avlanma yasağı süresince hazırlık yapan balıkçılar, "vira bismillah" dedi ve denize açıldılar. Balıkçılar, sezona çok miktarda palamut avlayarak başladı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, av yasağının sona bulmasıyla balıkçıların denize açılarak rızıklarını arayor dedi.

Küçük ve büyük balıkçı teknelerinin hazırlıklarını tamamladığını belirten Hamdi Arslan, kaptanların ve tayfaların umutlu bir bekleyiş içinde olduğunu açıklandı.

Av yasağının sona bulacağı günün Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk geldiğini hatırlatan Hamdi Arslan, "Balıkçıların bir kısmı denize açılmayacak dolayısıyla da tam anlamıyla sezonunun açılması bu anlamda bir, iki gün gecikecek." dedi.

Hamdi Arslan, sezona palamut avcılığıyla başlanacağını ifade ederek, hem balıkçıyı hem de vatandaşı memnun eden av süreci yaşanmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Özellikle Samsun-Hopa arasında balık miktarının az olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Hamdi Arslan, "Sinop'ta batıya doğru balık bol gözüküyor gibi. Şuan çapariyle o bölgelerde güzel balık avlandığı kulağıma geldi. Batı bölgelerimizdeki bolluğun, bizim bölgemizde de olmasını umuyoruz." diye konuştu.

Buna göre bu sene hamsi'nin kilosu 20tl, Mezat sonucu sardalyanın kasası 40-50 lira, tekirin 70-80 liradan satılırken, palamutun çifti ise 25 liradan satışa çıktı.