17 Temmuz 2019
  • °
  • °
  • °
BIST
Dolar
Euro
Altın

Baklava Alayı Geleneği Yeniden Can Bulacak

Osmanlı zamanında yapılan gelenek yeniden can buluyor.

Baklava Alayı Geleneği Yeniden Can Bulacak

Osmanlı döneminde her sene ramazanın 15. günü yapılan "Baklava Alayı", Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından "baklavanın ana vatanı" Gaziantep'te düzenlenecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı geleneği olan "Baklava Alayı"nı çeşitli etkinlikler ile gerçekleştirecek.

Büyükşehir Belediyesinden gelen açıklamalar doğrultusunda,  Baklava Alayı geleneği on yedinci yüzyılın sonlarında veya on sekizinci yüzyılın başlarında ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Her sene Ramazan ayının 15. gününde padişah, halife sıfatıyla Hırka-i Şerif' i ziyaret ettikten sonra, İstanbul'da yeniçeri ve diğer asker ocaklarına, her on nefere bir tepsi düşecek şekilde saray baklavası gönderilirdi.

Baklavaların yeniçeri tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü, şatafatlı bir tören şeklinde olur, bu törene "Baklava Alayı" denirdi.

Vatandaş ise baklava alayını seyretmek için sokaklara çıkar, padişaha ve yeniçeriye sevgi gösterilerinde bulunurdu.

Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığı 1826 senesinde biten Baklava Alayı, unutulmaya mahkum kalmış gelenekleri yaşatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından "baklavanın ana vatanı" olan Gaziantep' te gerçekleştirilecek. İstasyon Parkı' nda yarın saat 22.00’ de sembolik olarak geleneğe uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri