Bakanlık Vatandaşı Mağdur Etmedi: Gelibolu'daki Yangın İçin Tarımsal Fon Desteği

Gelibolu'daki yangında tarımsal arazisi zarara uğrayan vatandaşlar, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen mağdur edilmedi. Bu yönde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gelibolu'da hasar gören tarımsal alanlar için fon tahsis edileceği duyurdu.

Bakanlık Vatandaşı Mağdur Etmedi: Gelibolu'daki Yangın İçin Tarımsal Fon Desteği

Bakanlıktan Gelibolu'daki Yangın İçin Tarımsal Fon Desteği

Gelibolu'da önceki gün saat 15.00 sıralarında meydana gelen yangın tarihi yarımada üzerinde büyük hasar bıraktı. Bu doğrultuda açıklama yapan Bakan Pakdemirli, bölgedeki tarımsal hasar için fon tahsisi edileceiğini duyurdu.

Öte yandan yangın tamamıyla kontrol altına alındığını söyleyen Bakan Bekir Pakdemirli, şöyle konuştu: "Bir ağacın daha yanmaması gerekiyor. Özellikle yangınla mücadelenin ilk unsuru, erkenden müdahale edebilmektir.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN VATANDAŞA UYARI

Biz 750 insanlı kule, 100 kadar insansız kule, insansız hava araçlarıyla yangınları gözetliyoruz. Ama tüm bunların ötesinde vatandaşın herhangi bir yerde gördüğü yangını bize iletmesi son derece önemli. Şu saat itibarıyla buradaki yangınımız da kontrol altında. Şu anda soğutma faaliyetleri de sürdürülüyor.

"BÖLGEDE BİR SÜRE DAHA KALIP ÇALIŞMALARI İZLEYECEĞİM"

Bölgede bir süre daha kalıp çalışmaları izleyeceğim. Yer yer tütmeler olabilir, soğutma faaliyetleri birkaç gün sürebilir. Şu ana kadar 'kontrol altında' dememiştik ama 'kontrol altında' dediğimizden itibaren ateş artık çepeçevre çevrelenmiştir."

"20 HELİKOPTER, 2 UÇAK, 118 ARAZÖZ, 20 DOZER VE 510 PERSONEL..."
Yangının iki şerit halinde olduğunu işaret eden Bakan Pakdemirli, "Kumköy ve Yalova köyleriyle yani yerleşim yerleriyle alakalı bazı risk unsurları ortaya çıkmakla beraber ilerleyen saatler itibarıyla yerleşim yerleriyle ilgili riskler ortadan kalktı, hem rüzgarın değişmesi hem de bizim arkadaşlarımızın müdahalesi sayesinde. 20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz, 20 dozer ve 510 personel artı diğer kamu kuruluşlarından, belediyelerden de itfaiye araçları müdahale etti.

Tabii bu müdahaleye orman teşkilatımız en başta olmak üzere, Valimiz, yerel belediyelerimiz, kolluk kuvvetlerimiz hepsi yardımcı oldular ve bu saate kadar hepsi sahada çalışmaya devam ettiler." dedi.

KUVVETLİ RÜZGARA RAĞMEN OPERASYON BAŞARILI: CAN KAYBI YOK

Yangında can kaybı olmadığını söyleyen Bakan pakdemirli "Tabii ki yer yer gördüğümüz hasarlar var. En önemlisi tabii ister istemez bir miktar ağacımızı kaybettik, bir miktar da yaban hayatının kaybolmuş olabileceğini varsaymamız gerekiyor. Bu sabah itibarıyla 05.52'de bu bölgede güneş doğuyor ancak biz hava araçlarıyla müdahaleye 05.15'te başladık. Gece boyunca hummalı bir çalışma sürdürüldü ve bu çalışmayla beraber sabah da hava araçlarıyla beraber çalışmanın neticelerini daha ileri götürmek maksadıyla müdahaleler sürdü." dedi.

Gün boyu 50-60 kilometre hızla esen bir rüzgarla mücadele edildiğine dikkati çeken Bakan Pakdemirli, gece boyunca da kuvvetli bir rüzgar olduğunu aktardı.

Önceki seneye istinaden bu yılki yangın sayılarının daha fazla olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"ŞU ANA KADAR 450 HEKTAR ALANIMIZ ETKİLENMİŞ GÖZÜKÜYOR"

"Şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Yangın tamamen söndürüldükten sonra kesin tespitler yapılır, bununla alakalı açıklamalarımızı da kamuoyuna yaparız. Genelde ağaçlar haricinde tarım alanlarında da hasarlar olduğunu görüyoruz.

Ağırlıklı olarak hasat edilen bazı arazilerimizde hasar olduğu gözüküyor. Yer yer ekili ve dikili alanlarda, şahıs arazilerinde de bazı hasarların olduğu görünüyor. Tabii her zaman söylediğimiz bir şey var, TARSİM kapsamında yangın hasarları da biliyorsunuz ödeniyor ama bölgede yüzde 10 ila 20 arasında bir TARSİM kapsamı, sigorta yaptırma oranı var.

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILACAK

Maalesef felaket geldikten sonra hep bunlara pişman oluyoruz ama tekrar özellikle çiftçimizi, üreticimizi bu konuda, TARSİM konusunda uyarmış olalım. Tabii ki valilik de bir hasar tespit çalışması yapacak. Valilik kanalıyla bu, Cumhurbaşkanlığı İdari İşlere de bildirilir, bu konuyla ilgili yapılması gereken bir şey varsa devlet gerekeni yapar.

Ama bu köylerimiz orman köyleri olduğu için orman köyleri kapsamında da orman teşkilatımız tarafından köylülerimizin, bu bölgede oturan kardeşlerimizin, tarımsal hasarlarını bir nebze de olsa karşılamak ve tarımsal faaliyetin sürdürülmesi maksadıyla belli bir miktarda fonu köylülerimize tahsis edeceğiz."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR