Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada "Yaklaşan bayram sebebiyle bilhassa evlerde bayram temizliğinin hız kazanacağı ve temizlik ürünlerinin kullanımın artış göstereceği düşüncesiyle kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı duyulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın sene boyunca yaptığı denetimlere dikkat çekilen açıklamada, "Deterjan, kuvvetli asit baz gibi ürünlerin denetimleri sene boyunca devam etmekte olup, bu ürünlerin içeriğinde bulunan nonilfenol ve nitrik asit miktarları akredite laboratuvarda kontrol edilmektedir. Bunun dışında tüketicilerimizin kullanmış oldukları temizlik ürünlerinde bulunması zorunlu olan ürün etiketleri, tüketicilerimizin doğru bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin belirlenmesi için de ayrıca kontrol edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

DENETİM SONUÇLARI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, denetimlere dair verileri de açıkladı. Verilere göre 2014 senesinde 80 bin 597 adet, 2015 senesinde 1 milyon 540 bin 225 adet ürün denetlendi ve güvensiz olduğu belirlenen 3 bin 562 ürün için 50.295 TL para cezası uygulandı. 2016 senesinde denetlenen 80 bin 94 üründen bin 211 adet üründe güvensizlik tespit edildi ve 16 bin 675 TL para cezası uygulandı. 2017 senesi ilk 7 ay verileri ise güven verdi. Denetlenen 57 bin 36 üründe güvensizlik tespit edilemedi.

"ÇAMAŞIR SUYU İLE TUZ RUHUNU KARIŞTIRMAYIN"

Yapılan açıklamada tüketicilerin temizlik ürünü satın alırken mutlaka orijinal ambalajında bulunan ürünleri tercih etmeleri ve kullanım sırasında ambalaj üzerinde yer alan uyarıları okumaları sağlık ve güvenlik açısından büyük önem arz ettiği belirtildi.

Çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasalların çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması ve gıda maddeleri ile aynı yerde bulundurulmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Bakanlık, kuvvetli asit ve baz olarak nitelendirilen tuz ruhu, kireç çözücü, lavabo açıcı gibi ürünlerin kullanımı sırasında yapılan en büyük yanlışın bu ürünlerin çamaşır suyu gibi ürünlerle karıştırılarak kullanımı olduğuna vurgu yaparak tüketicileri uyardı.

Bu tür hatalı kullanımlar neticesinde solunum sisteminde ciddi hasarlar oluşabileceği hatta ölümcül kazalar meydana gelebileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Söz konusu ürünlerin kullanımı sonrası kusma, ishal, tansiyonda düşme, solunum problemleri, deri ve gözde iritasyon gibi zehirlenme belirtileri gözlenirse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve Ulusal Zehir Danışma Merkezinin (UZEM) 114 numaralı telefonunu veya Acil Sağlık Hizmetlerinin 112 numaralı telefonu aranmalıdır" denildi.